Samsung го претстави Galaxy Tab S6

КОмпанијата Samsung официјално го претстави својот нов таблет Galaxy Tab S6.

Станува збор за таблет со Android оперативен систем, дизајниран за продуктивно работење и за забава. Tab S6 поддржуваа внесување податоци со S Pen пенкало што доаѓа во пакувањето и што може да се чува во склоп на опционалната тастатура што чини 179 долари. Кога е ставено во лежиштето, пенкалото се полни.

Продажбата ќе почне на 6 септември, а Tab S6 ќе чини 649 долари и ќе има 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија.

За верзијата со 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија ќе биде потребно да се издвојат 729 долари. Од Samsung соопштија дека нешто подоцна ќе се појави и LTE верзија на таблетот.

Новиот таблет ќе го заземе самиот врв кога станува збор за понудата на Android таблет уреди на Samsung во која се вбројуваат Galaxy Tab A и Tab S5e. Компанијата има и посебна таблет линија со Windows 10 оперативен систем.

Уредот е со дебелина од 5,7 мм, а тежок е 420 грама. Има четири звучници долж работ, по два од секоја страна, Qualcomm Snapdragon 855 процесор и батерија од 7.040 mAh која трае до 15 часа.

Tab S6 доби 10,5-инчен OLED екран со резолуција од 2.560x1.600 пиксели во формат 16:10, а рабовите се малку потенки во споредба со Tab S4.

Сензорот за препознавање лица е заменет со оптички сензор за отпечаток од прст интегриран во екранот. На задната страница има две камери, едната со 13, другата со 15 мегапиксели.

Tab S6 користи оперативен систем Android 9 Pie со верзија 1,5 Samsung OneUI интерфејс.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Хардвер

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Read more

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Read more

Гик

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Читај повеќе

Spotify од денес стана достапен и за македонските корисници

Читај повеќе

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе