Samsung најави алатка за преведување на телефонски повици

Веќе видовме како функцијата Live Translate на Google ја прави својата магија за време на телефонски повици, но сепак е ексклузивна за семејството на Pixel уредите. Сепак, фановите на Samsung наскоро ќе добијат нешто слично без потреба да инсталираат апликации од трети страни.

Следниот водечки телефон на Samsung, веројатно Galaxy S24, ќе доаѓа со функција наречена Galaxy AI, напојувана од технологијата за вештачка интелигенција (ВИ) на Samsung на уредот, како и од ВИ технологијата базирана на cloud на провајдерот. Овој пакет ќе ја вклучува и функцијата AI ​​Live Translate Call, која ќе прикажува преводи на разговори во текстуална форма во реално време. Токму тоа го покажува демонстративниот скриншот од разговор меѓу лице од Њујорк кој зборува англиски и лице од Сеул кое зборува корејски. Како бонус, оваа алатка има и копче add event секогаш кога ќе се споменат времето и датумот, така што корисникот може веднаш да го означи датумот во календарот за својот соговорник.

Нема многу детали за алатката Galaxy AI, освен дека таа „засекогаш ќе го промени начинот на кој размислуваме за нашите телефони“, рече Вонџун Чои, шеф за истражување и развој.

Дали Galaxy AI ќе ја вклучи и генеративната Gauss вештачка интелигенција на Samsung, сè уште не е познато, но доколку тоа се случи, нема да има изненадувања со оглед на фактот дека Google веќе има нешто слично.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Read more

Софтвер

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more

Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Read more

Кога вашиот модел на Samsung смартфон ќе добие Android 14?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе