Сателитскиот интернет Starlink достапен во 32 земји, Македонија ќе почека

Сателитскиот интернет Starlink на SpaceX сега е достапен во 32 земји низ светот.

 

Основачот и извршен директор на SpaceX, Илон Маск, преку Twitter соопшти дека интернетот Starlink сега е достапен во 32 земји, вклучувајќи делови од Австралија, Бразил, Чиле, САД, Канада и поголемиот дел од Европа, и дека опремата може да се испорача „веднаш“.

Хрватска е веќе меѓу земјите каде што е достапенStarlink интернетот, БиХ и Србија сè уште се листа на листа на чекање, а Македонија спаѓа во групата „наскоро“. Starlink заживеа минатата година, од септември 2021 година беше достапен во 12, а од февруари во 25 земји.

Твитот на Маск има и линк до мапата на покриеност на Starlink. Светлосината ги означува земјите каде Starlink е достапен, малку потемно сината ги претставува земјите на „листата на чекање“, додека темносината ги означува земјите каде што Starlink ќе биде достапен „наскоро“.

URL

Цената на опремата на Starlink неодамна се зголеми и сега чини 549 долари за оние кои имаат резервации или 599 долари за нови нарачки. Вклучува сателитска антена, држач, напојување и WiFi рутер. Цената на услугата е зголемена од 99 долари на 110 долари месечно, а корисниците може да добијат и пренослива опција која им овозможува да ја носат опремата на патувања. Таа опција чини дополнителни 25 долари месечно.

Приоритет за SpaceX се зафрлените региони кои немаат друг начин за поврзување на интернет. Starlink нуди брзина на преземање и испраќање од 104,97 / 12,04 Mbps во САД од четвртиот квартал минатата година.

Како што SpaceX лансира нови сателити Starlink и ја зголемува констелацијата, брзината на интернетот се зголемува. Латентноста е побавна во споредба со фиксните мрежи (40 и 14 милисекунди), но многу подобра од другите сателитски опции, вклучувајќи ги HugesNet (729 милисекунди) и Viasat (627 милисекунди).

Starlink не е ослободен од контроверзии, бидејќи астрономите се жалаат дека неговите илјадници сателити го попречуваат набљудувањето со телескопи, а компанијата неодамна изгуби 40 сателити поради геомагнетна бура.

Во Франција привремено е одземена лиценцата за работа на Starlink, а конечната одлука се очекува наскоро.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Интернет

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Read more

Сателитскиот интернет Starlink достапен во 32 земји, Македонија ќе почека

Read more

Илон Маск: Преземањето на Twitter е привремено запрено

Read more

Маск ќе го врати Трамп на Twitter

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе