УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2020/21

Селекторот на Грузија импресиониран од Пандев

Филип Здравески
/ 15.10.2020 / 14:07

Владимир Вајс синоќа распали со пофални зборови за македонскиот капитен, зборувајќи колку е импресиониран од начинот на кој се бори на теренот и покрај неговата возраст.

Словачкиот стратег кој е на чело на репрезентацијата на Грузија синоќа изненади многумина на прес-конференција по натпреварот.

Кога многумина странци посакуваат што побрзо да заврши пресот за да се упатат дома, Вајс одвои време на негова инцијатива да остане подолго. Прашања повеќе немаше, беше слободен да си оди, но тој почна прво заблагодарувајќи се за гостопримството, а потоа се расфрла со пофални зборови за Горан Пандев кој синоќа одигра 90 минути иако ова му беше трет натпревар за само девет дена.

„За Пандев, морам да напоменам колку само е фантастичен играч. На негова возраст како само се бори, како ја гради топката напред... за неговата возраст тој е неверојатен играч. Тој е многу важен за Македонија“, рече Вајс.

Веќе стави дознаење дека за Пандев ќе спрема посебна тактика за натпреварот на 12 ноември, натпревар кој не е во Лигата на нации туку е многу поважен, бараж за пласман на ЕУРО. Ќе се игра во Тбилиси, грузиската престолнина, а победникот, дали по 90, 120 минути или пенал рулет ќе се пласира на ЕУРО за прв пат во својата историја.

„Тој е еден играч, па ќе видиме како ќе се справиме со него. На крајот се надевам дека ние ќе бидеме подобри и ќе го оствариме успехот кој целиот грузиски народ го посакува. Истовремено, ја почитуваме силината на македонската репрезентација, па ќе се видиме во ноември. Уште еднаш ви благодарам“, конечно заврши Вајс, чие излагање ќе го паметат сите.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Фудбал

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Read more

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more
 

Спорт

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе