Шест знаци дека некој ви го шпионира компјутерот

Во денешно време, кога поголемиот дел од работата, личните преписки и финансиските трансакции ги обавуваме преку интернет, потребно е да знаеме како да се заштитиме.

Препознајте ги знаците дека некој ви го шпионира компјутерот за да може веднаш да реагирате. Експертите ги истакнуваат овие шест знаци дека хакери „провалиле“ во вашиот компјутер.

Батеријата се празни пребрзо

Ако во позадина работи некоја непожелна програма, тогаш троши дополнителна енергија, односно батеријата на вашиот лаптоп. Меѓу таквите софтвери може да се најдат и оние хакерските малвери, како и вируси.

Програмите често „паѓаат“

Хакерите секогаш бараат нови начини за собирање податоци. За да се заштитите, немојте да оставате податоци, како што се за картичките и банкарските сметки, на разни апликации. Ако апликацијата или програмата неколку пати „паѓа“ и ви бара потврда за користење со внесување на лозинката, тоа може да е знак дека сте „хакирани“.

Никогаш не обавувајте финансиски трансакции преку јавна Wi-Fi мрежа и не споделувајте лични податоци и лозинки. Користете антивирус. Многу безбедносни и антивирус програми ве штитат од малвер (штетен софтвер) што се обидува да внесе лозинка во вашиот систем за да може полесно да му пристапи. Експертите за сајбер безбедност го повторуваат ова постојано, но ќе го повториме пак: секогаш имајте вклучен firewall и користете сложени лозинки.

Камерата почнува сама да снима

Сигурно не е добар знак ако камерата или микрофонот на компјутерот почнат „сами“ да се вклучуваат. Не само што хакерите на тој начин можат да дојдат до вашите лични податоци, туку и можат да ве снимаат или фотографираат. Најдобро е да ја покриете камерата, а микрофонот да го вклучувате само по потреба, како и редовно да ја менувате лозинката за пристап до компјутерот.

Почетната страница не е иста

Ако забележите дека се сменила вообичаената почетна страница на вашиот компјутер, проверете ги погоре наведените знаци бидејќи можно е компјутерот да ви е заразен со софтвер за шпионирање.

Сомнителни активности

Добро е одвреме-навреме да ја проверите историјата на пребарување и да видите кои сајтови биле посетени последно. Ако видите невообичаена, сомнителна активност и посета на страници што не ви се познати, а само вие го користите тој компјутер, побарајте помош од професионалец.

Непознати програми

Еден од начините на кој некој може да го надгледува вашиот компјутер е преку малвер инсталиран како програма. Затоа треба често да проверувате кои програми се инсталирани во вашиот компјутер и ако некоја не ви е позната веднаш да ја избришете.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Софтвер

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе