КУП НА МАКЕДОНИЈА 2019/20

Штипските „Сини“ славеа над Лабуништа во Купот

Последниот четвртфинален натпревар од Купот на Македонија заврши со минимална победа на Брегалница над Лабуништа.

Единствените две преостанати второлигашки екипи во Купот на Македонија одиграа натпревар под рефлектори на стадионот во Штип засенувајќи ги нивните прволигашки ривали. За разлика од калливите терени на кои од 13 часот играа прволигашите, теренот во Штип дозволи добра игра од двете страни.

Брегалница славеше минимална победа од 1:0 благодарение на голот на Мартин Стојанов шест минути после паузата. Убаво беше проигран во празно избегнувајќи офсајд замка на гостите и успешно го сопвлада голманот Филип Лазаревски.

Гостите од струшко не успеваа да ја пробијат цврстата штипска одбрана, а на другата страна штипјани можеа да постигнат уште некој гол, но не беа прецизни.

Реваншот во Струга, каде Лабуништа настапува како домаќин, ќе се игра на 4 март наредната година кога на програмата се и останатите три четвртфинални натпревари.

Стадион „Градски“ во Штип
Брегалница - Лабуништа 1:0 (0:0)
Стрелци: 51' Мартин Стојанов
Судија: Благојче Ралевски (Битола)

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Фудбал

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Read more

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Read more

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Read more

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милвоки го доживеа првиот пораз на домашен терен

Читај повеќе

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Читај повеќе

Шведска и Шпанија изборија осминафинале на ЕУРО

Читај повеќе

Алиоски: Ангеловски нè натера да испишеме историја

Читај повеќе
  • play_arrow

Најстарите играчи во секој тим на ЕУРО 2020: Каде беа пред седум години?

Читај повеќе

Лук де Јонг поради повреда го заврши ЕУРО 2020

Читај повеќе

New York Times: Овој Вимблдон е на Новак Ѓоковиќ. Не превртувајте очи

Читај повеќе

УЕФА се попишмани: Гордо ги носиме боите на виножитото

Читај повеќе

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“ долга 6.920 километри

Читај повеќе