Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Никогаш не можете да бидете премногу внимателни. Еве еден лесен начин да го најдете телефонот ако сте го изгубиле или да го заштитите ако сте сигурни дека нема да го вратите.

Повеќето телефони со Android доаѓаат со вградена апликација Find My Device.

Оваа услуга автоматски ја следи локацијата на вашиот телефон, па ако случајно го изгубите, можете да ја прегледате неговата последна позната локација од кој било уред, да го повикате телефонот ако е во близина или да го заклучите и/или да го избришете ако се плашите дека е украден.

Најважното нешто што треба да направите е да ги поставите сите поставки за Find My Device пред да го изгубите телефонот. Овде е важно да се истакне дека IMEI и сериските броеви на телефонот секогаш треба да бидат при рака некаде. Можете лесно да го дознаете IMEI бројот на телефонот со бирање *#06#.

Бројот IMEI е единствен за секој телефон. Серискиот број на телефонот можете да го видите од поставките (Settings -> About phone). Имањето на овие информации е особено корисно ако телефонот ви е украден и сакате да ја пријавите кражбата во полиција.

Што ви е на располагање?

Ако го изгубите телефонот, најавете се на вашиот профил на Google од кој било уред.

Одете на android.com/find и внесете ја адресата на е-пошта и лозинката што ги користите за вашиот профил на Google.

Откако ќе отворите Find My Device, имате три опции:

- Можете да изберете телефонот да „ѕвони“ (дури и ако бил ставен на Silent mode). Оваа функција е корисна ако мапата покажува дека телефонот е некаде во близина, но едноставно сте го затуриле;

- Можете да го заштитите вашиот уред така што лицето што ќе го пронајде не може да пристапи до почетниот екран. Оваа функција е најкорисна ако вашиот телефон претходно не бил заштитен со лозинка или сензор за отпечатоц;

- Можете да ги избришете вашите податоци. Ова е најдобрата опција ако сте 99% сигурни дека нема да можете да го најдете телефонот.

Кога станува збор за iPhone, услугата Find My iPhone е достапна за нив и работи слично како Find My Device. Треба да се најавите на iCloud со вашиот Apple ID и да го лоцирате вашиот телефон.

Функцијата Find My iPhone мора да биде активна на телефонот. Можете да го активирате на вашиот iPhone со одење до Settings -> Apple ID -> iCloud -> Find My iPhone.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Мобилни

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Read more

HTC го претстави паметниот телефон U23 Pro

Read more

Xperia 1 V е новиот флегшип смартфон на Sony

Read more

Apple се откажа: iPhone 15 нема да добие една голема промена

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе