Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

EA потврди дека ги спои Codemasters Cheshire и Criterion Games за да формира поголемо студио што ќе ја обликува иднината на франшизата Need for Speed.

Оваа промена ќе ја формира поголемата Criterion Games, која ќе се заснова на два развојни центри. Комбинирањето на Criterion и Cheshire Codemasters ќе обедини талентирани тимови и искуство во областа на тркачките игри.

Помеѓу 2013 и 2020 година, развојот на франшизата Need for Speed ​​беше оставен на одделот Ghost Games, сега EA Gothenberg. Пред тоа, Criterion беше задолжен за овие игри, а сега EA одлучи да го врати NFS на своите корени.

Кога станува збор за идните наслови Need for Speed, се претпоставува дека EA ќе го одбие Frostbite Engine и ќе користи нешто што е посоодветно за тркачки игри. Експертизата на Codemasters може да се покаже како клучна овде, а на Criterion ќе му бидат обезбедени технологии кои се намерно создадени за трки титули.

Се сугерира дека овие промени морале да се случат за да се направи Need for Speed ​​попопуларна во наредниот период.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Гејминг

Најомразената игра во историјата заработи 24 милиони долари за две недели

Read more

Игрицата Stalker 2: Heart of Chornobyl доаѓа во 2023 година

Read more

Nintendo потврди: Има нова Switch конзола

Read more

Првиот трејлер од игрицата Redfall прикажува борба против вампири

Read more
 

Гик

  • filter

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Читај повеќе

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе