Сивите китови изумираат во Тихиот Океан поради глад

Во истражување на научници од данскиот Универзитет Архус е наведено дека сивите китови изумираат во Тихиот Океан поради глад, односно недостаток на плен. Како дополнителен фактор на оваа ситуација придонесува и загревањето на Арктикот.

Сè започна во 2019 година кога беа забележани 378 загинати сиви китови кои припаѓале на популацијата на источниот дел на Пацифик. Многу е поголем бројот на оние кои не се регистрирани, додека во тешка ситуација се пронајдени многу сиви китови.

Научниците стравуваат дека трендот на изумирање на китовите ќе продолжи и оваа година. Гладот е само фактор кој придонесува за тоа.

Секој јануари китовите мигрираат јужно од Беринговото Море и доаѓаат во водите на Јужна Калифорнија и Мексико, каде се размножуваат. Првото истражување за сивите китови е објавено во периодот меѓу 1977 година и 1982 година во Мексико.

Откако по 2019 година започна ново истражување, забележано е влошување на состојбата со сивите китови, како и намалување во размножувањето.

Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Вести

Како ќе изгледа првиот хотел во вселената?

Read more

Сајбер војна ги демне САД, ќе страдаат и обични граѓани

Read more

Ракета на SpaceX експлодира неколку минути по слетувањето

Read more

Научници открија три видови ајкули кои светат во мрак

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе

Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот вселенски ураган исфрла електрони наместо дожд

Читај повеќе
  • play_arrow

10 работи во кои гејмерите лажно веруваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислите дека знаете како се движи Земјата? Размислете повторно

Читај повеќе

Може ли да се заразите со два соеви на коронавирус истовремено?

Читај повеќе

Instagram воведува нова интересна опција

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина изгради вештачко сонце?

Читај повеќе