Снупи ќе патува до Месечината

Легендарното куче Снупи од познатиот цртан филм долго време е дел од НАСА, а сега ќе патува во вселената за посебна задача.

НАСА е основана во 1958 година, осум години по појавата на Снупи. Соработката со креаторите на Снупи и вселенската агенција почна десет години по неговото основање, а трае до денес.

Пред 50 години Снупи беше заштитно име на безбедносната Apollo кампања на НАСА, а денес астронаутите ја подаруваат наградата  на други вработени на НАСА како знак на успешна и безбедна мисија.

Но, Снупи сега се подготвува за мисијата Artemis 1 која подразбира лет околу Месечината. Играчката, направена од плиш и картон, ќе има и друштво. Тоа е маскотата на Европската вселенска агенција, овцата Шон.

Не е прв пат Снупи да замине во вселената како индикатор на нулта гравитација, а тоа е термин што се употребува за играчки кои се користат во вселената за илустрирање на фактот дека и астронаутите и товарот доживуваат бестежинска состојба.

Во случајот на Artemis 1, Снупи ќе патува подолго од порано. Се очекува лансирањето да биде наредниот месец, досега има три безуспешни обиди за полетување.

Ракетата SLS на НАСА ќе ја понесе капсулата Orion заедно со снупи и овцата Шон на патување кон Месечината и назад. Во текот на мисијата нема да има човечки екипаж, а ќе бидат поставени камери во капсулата со што инженерите ќе моажт да видат ако Снупи и Шон лебдат.

Remote video URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Вести

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Read more

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Read more

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Read more

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе