Сојузот на спортови на Скопје ги додели наградите „13 Ноември“

Скопје, 12 ноември 2019 (МИА) – Сојузот на спортови на Скопје денеска ги додели наградите на професори по физичко воспитување, спортисти и спортски работници кои постигнаа забележителни резултати во 2019 година.

Добитници на наградите кои традиционално се доделуваат по повод 13 ноември, Денот на ослободувањето на Скопје се:

Категорија – професори по физичко воспитување:
Седат Бафтија од ОУ „Лирија“
Венцислав Рангелов од гимназијата „Никола Карев“

Категорија - спортисти:
Евгениј Поп Ацев (маратонско пливање)
Симона Заборска (карате)

Категорија – тренер:
Билјана Црвенкоска (ЖРК Вардар)

Категорија – екипа:
РК Вардар

Категорија спортски работник:
Иван Михајловски (триатлон)
Живко Тасевски (карате)

Категорија – општественик:
Висар Ганиу (градоначалник на општина Чаир)

Категорија – спортски работници за животно дело:
Александар Домлевски (кошарка)
Андреја Јовановски (стрелаштво)
Ѓорѓи Ајановски (бокс)
Димче Јосифовски (еквестријан)
Иван Лесевски (скијање)

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Read more

Останати спортови

Довициозо ќе го напушти Дукати на крајот на 2020 година

Read more

Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Спорт

Довициозо ќе го напушти Дукати на крајот на 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Читај повеќе

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе