Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Барселона ќе одигра пријателски натпревар во САД против мексикански Клуб Америка, само 24 часа по последниот официјален натпревар годинава, иако фудбалерите на Барса првично одбија.

Тимот на тренерот Чави Ернандес ќе се соочи со Алмерија на 20 декември (19:30 часот) на, како што беше планирано, последниот натпревар во 2023 година, пред божикната пауза.

Плановите сепак се сменија откако управата на каталонскиот клуб ги извести фудбалерите дека мора да ги одложат плановите за одмор, бидејќи на 21 декември (20 часот по локално време) во Далас ќе треба да играат против Клуб Америка.

Пријателскиот натпревар ќе донесе 4 милиони евра на сметката на Барселона, но играчите воопшто не беа задоволни од идејата да отпатуваат во Америка поради страв од ризици од повреди и пренатрупаниот распоред.

Фудбалерите на Барса го известиле Чави и клупските челници дека не се согласуваат да се игра овој натпревар, пишува весникот Sport од Барселона, но брзо се премислиле.

Имено, тие добиле предлог во замена да не го кренат гласот, тивко да отидат во Соединетите Американски Држави, да играат и да се вратат дома со насмевка.

За да ги убедат да отпатуваат во Тексас, клупските челници им понудиле бонус од по 100.000 евра, па играчите брзо се премислиле, пишува споменатиот извор.

„Сè има цена за капиталистичкиот свет. А финансискиот дел секогаш е пред она што е логично, разумно или препорачливо. Резултатот е дека играчите се експлоатирани и дозволуваат да бидат експлоатирани за повеќе и повеќе пари“, заклучува каталонскиот весник.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Фудбал

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Read more

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Read more

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Read more

Не бадијала се викаат Always Ready

Read more
 

Спорт

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Читај повеќе

Анчелоти со неочекувана понуда до Модриќ

Читај повеќе