Австрија

Австрија ја запира помошта за Палестинците

Read more

Катастрофално невреме ја погоди и Австрија

Катастрофално невреме ноќеска погоди делови од Австрија, каде забележани се обилни врнежи од дожд, бурни ветрови и поројни поплави кои однесоа сѐ пред себе.
Read more

Во Австрија привремено ќе се одземаат автомобилите на возачите кои ја надминале дозволената брзина

Парламентот на Австрија одобри нацрт-закон кој ќе им овозможи на властите привремено да ги конфискуваат автомобилите на луѓето фатени како возат далеку над дозволената брзина.
Read more

Фан дер Белен: Македонскиот воз тргна кон ЕУ, од вас зависи со која брзина ќе стигне во Брисел

Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори во преговорите со ЕУ и колку брзо ќе се приклучи кон Унијата, порача австрискиот
Read more
filter

Како настанал кроасанот?

Дали знаете како ова печиво станало едно од најомилените пекарски производи во светот?
Read more
play_arrow

Еко-борци се залепија за диносаурус во Виена

Изведбата во музејот во Виена треба да ги убеди властите да воведат ограничување на брзината од 100 км/ч на автопатите.
Read more

Во Австрија вакцинирале со погрешни дози вакцини против коронавирус

Read more

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Според извештајот за водите за капење, речиси 85% од местата за капење во Европа се рангирани како „одлични“.
Read more

Австрија од понеделник ги укинува сите ковид мерки

Австриските власти повеќе нема да бараат потврда за вакцинација или заболување од ковид при влез во земјата, како дел од промената на одредбите што ќе стапат на сила задутре.
Read more

Казни во Австрија до 3.600 евра за одбивање на вакцина против COVID-19

Откако австриската влада најави дека ќе се воведе задолжителна вакцинација, сега се познати и казните за непочитување на новите обврски.
Read more

Австрија стави околу 2 милиони невакцинирани жители во локдаун

Околу два милиони луѓе, кои не се целосно вакцинирани против коронавирус, се ставени во изолација во Австрија бидејќи земјата се соочува со голем пораст на бројот на новозаразени и починати од COVID-19.<
Read more

Австрија: Сè повеќе заразени повратници од одмор од Хрватска и Шпанија

Австриските власти регистрираат сѐ повеќе случаи на инфекција со коронавирусот кај повратниците од одмори во странство, а најзаразени се оние кои летувале во Хрватска и Шпанија.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more