Австрија

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Според извештајот за водите за капење, речиси 85% од местата за капење во Европа се рангирани како „одлични“.
Read more

Австрија од понеделник ги укинува сите ковид мерки

Австриските власти повеќе нема да бараат потврда за вакцинација или заболување од ковид при влез во земјата, како дел од промената на одредбите што ќе стапат на сила задутре.
Read more

Казни во Австрија до 3.600 евра за одбивање на вакцина против COVID-19

Откако австриската влада најави дека ќе се воведе задолжителна вакцинација, сега се познати и казните за непочитување на новите обврски.
Read more

Австрија стави околу 2 милиони невакцинирани жители во локдаун

Околу два милиони луѓе, кои не се целосно вакцинирани против коронавирус, се ставени во изолација во Австрија бидејќи земјата се соочува со голем пораст на бројот на новозаразени и починати од COVID-19.<
Read more

Австрија: Сè повеќе заразени повратници од одмор од Хрватска и Шпанија

Австриските власти регистрираат сѐ повеќе случаи на инфекција со коронавирусот кај повратниците од одмори во странство, а најзаразени се оние кои летувале во Хрватска и Шпанија.
Read more
play_arrow

Невремето стигна до Австрија

Поплавите што изминатите дена разурнаа делови од Германија, Белгија и Холандја вчера го погодија и северниот дел на Австрија.
Read more
filter

17 повредени во Австрија откако воз излета од шините во насип од река

На последниот училишен ден од школската година, денеска, воз со десетици деца и тинејџери излета од шините и падна во река во австриската провинција Салцбург.
Read more

Хорор на WC школка: Питон гризнал Австриец

Додека седел на WC школката во својот тоалет, 65-годишниот Австриец искусил непријатно доживување откако бил каснат од питон.
Read more

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

За Австрија ќе претставува голема чест доколку претседателите на Русија и Соединетите Американски Држави одлучат да се сретнат во Виена, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, пренесува агенцијата ТАСС.
Read more

Австрија и Финска се нудат за место на средбата Бајден - Путин

Алпската и скандинавската земја ги понудија своите престолнини за потенцијалната средба од највисоко ниво помеѓу претседателите на двете водечки светски сили, САД и Русија.
Read more

Два земјотреса ја погодија Австрија, епицентрите во близина на Виена

Read more

За прегласно слушање на Куранот во автомобил – казна од 100 евра

Кон крајот оваа година обележана од корона-пандемијата, бројни казни од полициски службеници во Австрија предизвикаа бура во јавноста… Но, една посебно се издвојува.
Read more
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more