Гоце Делчев

play_arrow

Тони Михајловски: Срамота е да немаме филм за Гоце Делчев

Актерот Тони Михајловски се чуди како с уште во Македонија никој не направил филм за Гоце Делчев.
Read more

Барикади, легитимирање, дозвола па пристап - се слави Гоце Делчев

Барикади, легитимирање, дозвола па пристап. Вака изгледа овогодинешното одбележување на 120 години од смртта на Гоце Делчев.
Read more

Се одбележуваат 120 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Денеска, 4 мај, се одбележуваат 120 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев.
Read more
19 март 1903, последната акција на Гоце Делчев
filter

19 март 1903, последната акција на Гоце Делчев

На денешен ден во 1903 година македонскиот национален херој Гоце Делчев ја извршил својата последна акција пред да загине во Битката кај Баница.
Read more

Левица прашува: До кога ќе биде затворена спомен-куќата на Делчев во Битола?

Во градот на конзулите постои спомен-куќа на македонскиот револуционер Гоце Делчев, но за жал таа со години е затворена и недостапна за јавноста.
Read more
filter

За Гоце

Одбележување на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје. Фото: МИА
Read more

Реакција на бугарското МНР за одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев

Бугарското Министерство за надворешни работи излезе со реакција за синоќешното одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев.
Read more

Мирно и достоинствено одбележана 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Со високи државни почести, мирно и достоинствено, вчера во Скопје беше одбележана 151-та годишнина од раѓањето на големиот светски визионер и инспиратор на македонското револуционерно дело и државност, Гоце Делчев.
Read more

Приведени тројца бугарски државјани на Деве Баир

Министерство за внатрешни работи соопшти дека попладнево приведени биле тројца бугарски државјани поради нарушување на јавниот ред и мир на граничниот премин Деве Баир.
Read more
play_arrow

Мицкоски: Наместо да се зближуваме, денес за жал со нашите соседи сме подалечни од кога било

Наместо да се зближуваме, да се зголемува нашето пријателство, ние денес за жал сме подалечни од кога и да било во нашата историја со нашите соседи, оцени претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по полагањето цвеќе на гробот на ве
Read more

Ковачевски: Идеалите на визионерот Гоце Делчев се аманет и патоказ за единство, разбирање и напредок

Со високи државни почести, мирно и достоинствено, како што доликува на големиот светски визионер и инспиратор на македонското револуционерно дело и државноста, Гоце Делчев, денеска оддадовме почит пред неговото вечно почивалиште, во чест н
Read more

Граѓани собрани во близина на Св. Спас, полицијата пушта само со акредитација

Група граѓани се собраа во близина на црквата Свети Спас во Скопје пред безбедносната зона на местото до каде што дозволува пристап полицијата.
Read more
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more