Косово

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание на НАТО, само Унгарија гласаше против

Косово доби статус на придружна членка во Парламентарното собрание на НАТО на состанокот на Собранието во Софија, Бугарија.
Read more

Како Путин создаде „мала Русија“ на Балканот?

Русија соработува со Србија во кампањи за дезинформација и сајбер напади против балканските земји кои ја поддржуваат Украина, предупреди косовскиот премиер.
Read more

Руски хакери ги нападнаа веб-страниците на косовските институции

Руски хакери ги нападнаа веб-страниците на косовските институции, изјави министерот за одбрана Ејуп Македончи.
Read more

Мицотакис: Нашиот став за Косово не се менува

Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, изјави дека нивниот став во однос на Косово не е променет и дека Грција со загриженост ги следи настаните.
Read more

Политичарка од Косово фатена на дело како се дрогира: Ме натераа!

Приштинскиот медиум Nacionale објави снимка на која наводно се гледаат општински службеници како користат дрога на работа.
Read more

Државјаните на Косово веќе може да патуваат во ЕУ без визи

Синоќа стапи во сила долгоочекуваното укинување на визите за граѓаните на Косово при влез во Европската Унија, јавува агенцијата France Press.
Read more

Земјотрес во Косово, почувствуван во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава во 4 часот и 36 минути регистрираше земјотрес чиj епицентар се наоѓа во Република Косово, на 20 километри северозападно од Скопје, со Рихтерова локална магнитуда од 2,3 степени.
Read more

Тројца загинати во нелегална трка на автомобили на автопат во Косово

Три лица загинаа доцна синоќа кога автомобил што учествувал во нелегална трка на автопат во Косово ја загубил контролата и завршил во публиката.
Read more
play_arrow

Во Косово се роди ново движење: Напушти го исламот, нашата вера е албанизам

„Да се ​​биде само Албанец“ е мотото на движењето за откажување од исламската вера, формирано пред неколку дена во градот Дечани во Косово.
Read more

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од 2 евра се оригинални или не, бидејќи ужасно голем дел од нив се фалсификувани, а поради квалитетот на некои речиси е невозможно да се открие дали се лажни или н
Read more

Еден загинат и 17 ранети во пукање во локал во Приштина

Во приштинскиот локал „Бон Виван“ во пукотница што се случила нешто пред полноќ, еден маж загина, а 17 лица се повредени, објавуваат српските медиуми.
Read more

Три земјотреси ја погодија Србија ноќеска, се тресеше и во Косово

Земјотрес утрово повторно ја погоди Србија, а како што е наведено на веб-страницата на Сеизмолошкиот завод на Србија, се стресоа Крушевац и Крагуевац.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more