на денешен ден

filter

2 октомври 1836, Дарвин го завршил истражувањето низ светот

Англискиот натуралист, геолог и биолог, славниот Чарлс Дарвин, впловил во пристаништето Фалмат завршувајќи го своето второ и последно патување околу светот во потрага по одговорите за потеклото на живиот свет.
Read more
filter

1 октомври 331 п.н.е., Александар го победил Дариј кај Гавгамела

Битката кај Гавгамела е најважниот воен судир во походот на Александар Македонски бидејќи му го нанел конечниот пораз на персискиот крај Дариј III со што почнал падот на Персиската Империја.
Read more
filter

30 септември 1955, загинал Џејмс Дин

Иако снимил само три филма во кои бил главна улога, Џејмс Дин стекнал неверојатна слава, особено со прераната смрт.
Read more
filter

29 септември 1939, Хитлер и Сталин ја поделиле Полска

Откако Германците го окупирале западниот дел, а Советите источниот, се договориле за меѓусебна поделба по што Полска исчезнала од европската карта.
Read more
filter

28 септември 1928, Флеминг го открил пеницилинот

Шкотскиот физичар и бактериологист сосема случајно открил нешто кое подоцна ја променило медицината.
Read more
play_arrow

28 септември 1993, Северна Кореја ја призна Република Македонија

Read more
filter

27 септември 1825, прв пат парна локомотива пренела патници

Парната локомотивата наречена Active управувана од инженерот и пронаоѓач Џорџ Стивенсон за прв пат пренела патници возејќи по пругата Стоктон-Дарлингтон во Англија.
Read more
filter

26 септември 1829, основан бил Scotland Yard

Популарната лондонска полиција всушност се вика Metropolitan Police Service, додека прекарот Scotland Yard го носи поради улицата „Great Scotland Yard“ во Вестминстер, на која се наоѓало првичното седиште.
Read more
25 септември 1852, првиот лет со дирижабл на парен погон
filter

24 септември 1852, првиот лет со дирижабл на парен погон

Францускиот инженер Анри Жифар го изведол првиот контролиран лет на парен погон со сопствениот дирижабл патувајќи 27 километри од Париз до Еланкур.
Read more
filter

23 септември 1846, откриена била планетата Нептун

На денешен ден германскиот астроном Јохан Готфрид Гале официјално ја открил планетата Нептун, со помош на Французинот Урбен Ле Верје.
Read more
filter

22 септември 1980, Ирак извршил инвазија врз Иран

Со нападот на ирачката авијација врз десет воздухопловни воени бази на Иран почнала Првата заливска војна.
Read more
filter

20 септември 1519, Магелан тргнал на пат околу светот

Португалскиот морепловец Фернандо Магелан (изворно: Фернанду де Магаљајш) во служба на шпанскиот крал Карло V, од Сан Лукар во Шпанија со својата експедиција од 5 бродови тргнал на пат околу светот со цел да го открие западниот пат за Инди
Read more
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more