пушење

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Пушењето е несомнено лоша навика која е исклучително тешко да се остави, но ново истражување покажува зошто на жените им е потешко да се откажат од цигарите отколку на мажите.
Read more

United Airlines приземји флота авиони поради знак за забрана за пушење

Авиокомпанијата United Airlines привремено ја приземји целата своја флота од сосема нови авиони Airbus A321neo.
Read more

Дали има број на цигари што може да ги испушите без штета по здравјето?

Денес секој знае дека пушењето е најважната поединечна причина за болести и смрт што може да се спречи.
Read more

Изненадувачки намирници кои можат да помогнат во откажувањето од пушењето

Голем број луѓе во светот се зависници од никотин.
Read more

Зошто тинејџерите пушат?

Тинејџерите кои подлегнуваат на притисокот од врсниците и почнуваат да пушат веројатно го прават тоа затоа што имаат помалку сива материја во делот од мозокот кој влијае на донесувањето одлуки и следењето на прав
Read more

Србите ја менуваат политиката: Милион динари казна за пушење во кафеана?

Српската министерка за здравство Даница Грујичиќ се залага да се воведат казни за пушење во угостителски објекти до еден милион динари.
Read more

Колку време му треба на срцето да заздрави откако ќе престанете со пушење?

Поранешните пушачи треба да почекаат долго време по откажувањето од цигарите за да им се врати на нормално ниво ризикот од срцеви болести и инфаркт, покажа едно најново истражување.
Read more

Студија откри на која возраст е најдобро да се откажете од пушењето

Новото истражување покажа дека луѓето кои се откажале од пушењето пред да наполнат 35 години имаат слична стапка на смртност во одреден временски период како оние кои воопшто не пушеле.
Read more

Данска сака да спречи родените по 2010 да станат пушачи

Данската влада работи на целосно искоренување на навиките за пушење кај идните генерации и работи на тоа никој роден по 2010 година да не почне да пуши или да користи други никотински производи.
Read more

Како престојот во природа може да ви помогне да се откажете од пушењето?

Луѓето кои имаат пристап до или живеат во близина на зелени области имаат помала веројатност да пропушат или да продолжат да пушат, покажува новото британско истражување чии резултати беа објавени во списанието Social Science & Medicin
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more