Влада

Ограничени маржите и за млечните производи, сега треба да поевтинат

Read more

Методија Димовски именуван за нов генерален секретар на Владата

Методија Димовски е назначен за нов генерален секретар на Владата на денешната владина седница, потврдија од Владата за МИА.
Read more

Што предвидува владиниот пакет мерки за ублажување на последиците од економската криза?

Владата денеска донесе пакет од 26 мерки за ублажување на последиците од економската криза и руско-украинскиот конфликт.
Read more

Влада: Имаме резерви на нафтени деривати и жито, граѓаните да бидат смирени

Северна Македонија има задоволителна количина прехранбени производи и нафтени деривати во стоковните резерви.
Read more

Владата го затвори македонското небо за руски авиокомпании

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука да воведе забрана за влез во воздушниот простор на територијата на Северна Македонија за авиокомпании од Руската Федерација.
Read more

Влада: Да не се злоупотребува Гоце Делчев за создавање конфликти и нетрпеливости

Собранието веќе усвои резолуција за утврдување на државните позиции во преговорите со Бугарија.
Read more

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Владата соопшти дека во насока на обезбедување стабилност на електроенергетскиот систем, од денеска во функција е ставен и вториот блок на РЕК Битола, што значи дека комбинатот работи со двата блока како што беше предвидено.
Read more

Утврдени измените на Кривичниот законик, се воведува кривично дело „демнење“

Владата на денешната редовна 92.
Read more

Се ограничуваат трошоците на државните функционери за угостителски услуги

Сите државни функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги. Одлуката, како што попладнево соопшти Кабинетот за вицепремиерот за борба против корупцијата, е донесена на денешната владина седница.
Read more

Одлуки од 51. Седница на Владата

Скопје, 9 март 2021 (МИА) – Владата на Република Северна Македонија на денешната 51.
Read more

Собранието ѝ изгласа доверба на Владата

Собранието попладнево ѝ изгласа доверба на Владата, откако претходно тоа од пратенциите усно го побара премиерот Зоран Заев.
Read more

Објавени платите во Влада: Колку пари заработуваат Заев, Шекеринска, Груби?

Скопје, 22 јануари 2021 (МИА) – Владата на својата официјална веб-страница објави список со износот на платите на премиерот, вицепремиерите и министрите кои им биле исплатени з
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more