ЗОО Скопје

Директорот на ЗОО Скопје поднесе оставка: Денес се враќам на улица

Скопје, 13 декември 2021 (МИА) –  Директорот на Зоолошка градина Скопје Ѓорги Галетановски денеска на неговиот Facebook профил објави дека поднесува оставка од функцијата.
Read more
play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Зоолошката градина Скопје преку своите профили на социјалните мрежи сподели видео од немил настан што се случил пред неколку дена, во кој девојка ги прескокнува заштитните огради и ги вознемирува жителите на скопс
Read more
filter

Пингвините уживаат во новиот дом во ЗОО Скопје

Откако синоќа официјално беше отворен „Заливот на пингвините“, новиот надворешен дом на деветте пингвини, тие веќе се приспособуваат на него и уживаат.
Read more
play_arrow

Пингвини од Чиле и Аргентина, најнова атракција во ЗОО Скопје

Во Зоолошката градина во Скопје денеска официјално беше отворен „Заливот на пингвините“, со што прв пат ЗОО Скопје е дом на овие егзотични птици, а тие се најголема атракција.
Read more
play_arrow
filter

Како се разладуваат животните во ЗОО Скопје?

Зоолошката градина во Скопје редовно ги известува своите посетители за најновите случувања во светот на животните за кои се грижи.
Read more

Инспектори ќе ги казнуваат несовесните посетители во Скопје ЗОО

Скопје, 25 февруари 2021 (МИА) – Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во Скопје Зоо.
Read more

ЗОО Скопје повикува: Донирај растение или семе за зелена оаза

Сите заедно, Зоолошката градина да ја направиме најзеленото катче за прошетки и уживање, а секое ваше донирано дрвце, садница или семиња ќе можете да ги гледате долги години како растат и го разубавуваат секој дел од градината.
Read more

Почина жирафата Тобого во Скопската ЗОО

Зоолошката градина Скопје доцна вчера преку социјалните медиуми „со голема тага и болка“ соопшти дека претходниот ден починала жирафата Тобого.
Read more
filter

Убава вест: Ламчето Јоцо е најновиот жител на ЗОО Скопје

Зоолошката градина во Скопје денеска понеделнички преку социјалните мрежи соопшти убава вест - ламите имаат подмладок.
Read more
Верверичките во ЗОО Скопје прославија роденден
filter

Верверичките во ЗОО Скопје прославија роденден

Пред една година, на 31 март 2019, неколку мали верверички, уште непрогледани, биле пронајдени на Водно. Човекот кој ги пронашол ги однесол во Зоолошката градина каде вработените радо ги примиле.
Read more
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more