Танде во индуцирана кома по страшниот пад

Норвешкиот скокач Даниел-Андре Танде (27) по денешниот страшен пад беше итно пренесен во болница, каде е ставен во кома, а лекарите дијагностицирале скршеница на вратниот дел од 'рбетот.

Танде се спушташе со брзина од 94 км/час, но за време на слетувањето изгуби контрола над скиите и падна на глава на самиот почеток на слетувањето на Планица и се тркалаше сѐ до целта.

Норвежанецот не се помрдна и беше во несвест, а останатите натпреварувачи во шок не можеа да гледаат што се случува.

*Внимание! Видеото може да Ве вознемири!

Remote video URL

Танде моментално е во индуцирана кома за да се намали можното оштетување на мозокот и ќе остане во ваква состојма барем до утре.

„Лекарот ни рече дека повредите не се опасни по живот, нема други повреди на коските освен 'рбетот. Ќе го следиме кога ќе се разбуди“, изјави менаџерот Клас Бреде Братен.

Танде дојде во Планица во финалето на Светскиот куп како 11-ти во генералниот пласман, но сезоната за него заврши на ужасен начин.

Тој со години е еден од најдобрите скокачи, а во 2018 година беше светски шампион.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Останати спортови

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Read more

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more

Во САД почнаа натпревари пред полни трибини

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе