Тиквички полнети со закуска ГУРМАНО

Рецепт на Лидија Ристовска

Состојки: 4 млади тиквички

300 гр. закуска Гурмано

300 гр. кашкавал

сол

Подготовка:

Рерната се загрева на 180°C. Во меѓувреме, се мијат тиквичките, се лупат и се сецкаат на парчиња долги по 4-5 цм. Секое парче се испразнува во средината и се полни со закуска Гурмано. Така наполнети, тиквичките се ставаат да се печат. По 15-20 минути, се наросуваат со рендан кашкавал и се печат уште 5-10 минути, сè додека кашкавалот убаво не се растопи.

 

Кога е пред нив закуската на Гурмано, зборовите со клешти да им ги влечеш на луѓето! Зборувањето ќе ги оддалечи од доживувањето што ги воодушевува, а тоа никој не го посакува. Единствено што ќе чуете се секвенци „подај наваму”, „подај натаму”. Мир во домот. За впечатоците, има време. А, кога ќе се смират, почнуваат нафрлањата: „цепкани црвени пиперки“, „како јамболија“, „како шпагети, како некои италијански тестенини од пиперки“. „Што и да пробаш, си го има(ат) некако... тој, старински вкус... и старински и домашен“.

gurmano.mk

*Промотивен текст.

реклама

Рецепти

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Read more

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе