Рецепти

Тиквички полнети со закуска ГУРМАНО

11. декември 2019 - 10:00 |

Рецепт на Лидија Ристовска

Состојки: 4 млади тиквички

300 гр. закуска Гурмано

300 гр. кашкавал

сол

Подготовка:

Рерната се загрева на 180°C. Во меѓувреме, се мијат тиквичките, се лупат и се сецкаат на парчиња долги по 4-5 цм. Секое парче се испразнува во средината и се полни со закуска Гурмано. Така наполнети, тиквичките се ставаат да се печат. По 15-20 минути, се наросуваат со рендан кашкавал и се печат уште 5-10 минути, сè додека кашкавалот убаво не се растопи.

 

Кога е пред нив закуската на Гурмано, зборовите со клешти да им ги влечеш на луѓето! Зборувањето ќе ги оддалечи од доживувањето што ги воодушевува, а тоа никој не го посакува. Единствено што ќе чуете се секвенци „подај наваму”, „подај натаму”. Мир во домот. За впечатоците, има време. А, кога ќе се смират, почнуваат нафрлањата: „цепкани црвени пиперки“, „како јамболија“, „како шпагети, како некои италијански тестенини од пиперки“. „Што и да пробаш, си го има(ат) некако... тој, старински вкус... и старински и домашен“.

gurmano.mk

*Промотивен текст.

Коментирај