Три причини зошто вежбањето со тегови е клучно за слабеење

А.С.
/ 19.04.2024 / 11:30

Вежбањето со тегови, иако често се поврзува со градење мускулна маса, игра клучна улога во процесот на слабеење.

Тренерот Тијан Јагариќ објаснува дека многумина, особено жените, бегаат од кревање тегови, плашејќи се дека нивното тело ќе добие „машки“ изглед, но уверува дека тоа не е така.

„Додека многумина се фокусираат на кардио тренингот како главна алатка за слабеење, тренингот со тегови носи голем број на предности кои не треба да се игнорираат“, пишува Јагариќ на својот блог.

Тој, исто така, објасни три клучни причини зошто е важно да го вклучите тренингот со тежина во вашиот режим за слабеење.

Ја зголемува мускулната маса и топењето калории

Една од главните цели на слабеењето е намалување на телесните масти, но важно е и зголемување на мускулната маса. Тренингот со тегови го стимулира растот на мускулите, што резултира со зголемена мускулна маса. Зошто е ова важно? Мускулите согоруваат повеќе калории дури и во мирување отколку масното ткиво. Значи, колку повеќе мускули имате, толку повеќе калории вашето тело ќе согорува во текот на денот, што ќе го олесни одржувањето на калорискиот дефицит потребен за слабеење.

Го подобрува метаболизмот

Тренингот со тегови не само што помага да се изгради мускулна маса, туку и ја зголемува стапката на базалниот метаболизам, количината на калории што вашето тело ги согорува при мирување.

Преку интензивен тренинг со тегови, активирате големи мускулни групи, што резултира со зголемен метаболизам дури и откако ќе завршите со тренингот.

Овој феномен е познат како пост-ефект на потрошувачката на кислород или EPOC (excess post-exercise oxygen consumption), каде што телото троши повеќе кислород за да се опорави од интензивниот тренинг, што доведува до зголемена потрошувачка на калории.

Го обликува телото и помага во одржувањето на слабеењето

Кардио тренинзите можат да бидат одлични за согорување калории и губење на телесните масти, но вежбањето со тегови е клучно за обликување на вашето тело. Додека слабеете, сакате да бидете сигурни дека вашето тело изгледа затегнато и цврсто. Тренингот со тегови цели кон одредени мускулни групи, помагајќи ви да ги извајате вашите мускули и да го постигнете изгледот што го сакате. Дополнително, градењето мускули преку тренинг со тегови помага да се одржи губењето на тежината постигнато на долг рок. Како што телото се прилагодува на вежбање и градење мускули, вашиот метаболизам останува висок, што го олеснува одржувањето на посакуваната тежина.

„Накратко, тренингот со тегови е од суштинско значење за успешно слабеење поради повеќе причини. Ја зголемува мускулната маса, го подобрува метаболизмот и го обликува телото, што ви дава силна основа за да ги постигнете вашите цели за слабеење. Значи, ако сакате да постигнете долгорочни резултати и обликувајте го вашето тело, не ја занемарувајте важноста на вежбите со тегови во вашиот фитнес режим“, заклучи тренерот Тијан Јагариќ.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фит

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Read more

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе