Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Здравата исхрана често ја поврзуваме со отфрлање на разни видови храна, но вклучувањето добри работи е исто така добра идеја.

Значи, има едноставни правила што треба да ги следиме за да ја направиме нашата исхрана сега поздрава.

Меѓутоа, ако бараме некои клучни суперхрани што ќе ги вклучиме во нашите оброци, научниците ги издвоија трите најздрави намирници во светот.

1. Леќа

Леќата е вид мешунка богата со хранливи материи. Една неодамнешна студија покажа дека може да го намали воспалението во телото и има антиоксидантни и антимикробни својства. Полна е и со полифеноли, за кои науката сугерира дека може да помогнат во одбраната од дегенеративни болести, како и влакна и протеини, што ја прави одлична за контрола на шеќерот во крвта и здравјето на цревата. Освен тоа, додавањето леќа во салата или оброк ќе ни помогне да се чувствуваме сити.

2. Маслиново масло

Маслиновото масло е богато со антиоксиданси и антиинфламаторни својства. Тоа е клучен дел од здравата медитеранска исхрана и го намалува крвниот притисок и може да го подобри здравјето на срцето. Дополнително, се покажа дека го ограничува ризикот од оштетување на црниот дроб и невродегенеративни болести како што е деменција.

3. Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е едноставна и хранлива здрава храна која можеме да ја додадеме во нашата рутина. Полн е со протеини, калциум, витамин Б12 и пробиотици, го спречува скокот на шеќерот во крвта и промовира добро здравје на коските и цревата, а исто така е и практичен. Сепак, важно е да изберете опции без додаден шеќер.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе