Тројанецот GoldDigger сега е опасен и за iPhone

Уредите на Apple се под нова безбедносна закана, според компанијата за сајбер безбедност Group-IB.

Станува збор за тројанец со име „GoldDigger“, кој краде банкарски информации на корисниците на iOS, а оригинално е направен за Android.

Со понатамошен развој, сепак, тој е адаптиран за да може да ги нападне и оние кои имаат iPhone или iPad. Компанијата тврди дека тоа е првиот тројанец создаден за iOS и дека е доста опасен бидејќи собира СМС, лични документи, како и податоци за препознавање лица.

Со помош на овие податоци, хакерите можат да користат вештачка интелигенција за да креираат дипфејкови, а со тоа да пристапат до податоците на корисниците. Додека да го сфатат ова, веројатно ќе биде предоцна.

URL

Првично, овој тројанец беше претставен преку Apple TestFlight, кој им овозможува на програмерите да објавуваат бета верзии на нивните апликации без да мора да поминат низ евалуацијата на Apple.

Овој вирус е присутен насекаде низ светот, иако неговата главна цел се луѓето во Тајланд и Виетнам, велат од компанијата за сајбер безбедност. Засега нема конкретно решение, па затоа е најдобро да избегнувате апликации за кои не сте сигурни од каде доаѓаат.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Софтвер

WhatsApp добива AI chatbot

Read more

Apple ја отвори App Store за емулатори на ретро игрици

Read more

Microsoft во цел свет ги одвојува Teams и Office

Read more

Instagram има скриена игрица - како да се најде?

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе