Twitter заработува милиони долари од претходно забранети профили

Новото истражување откри дека Twitter заработува милиони долари од само неколку претходно забранети профили.

Станува збор за истражување на Центарот за борба против дигитална омраза (ЦЦДХ), кој проценува дека Twitter ќе заработи и до 19 милиони долари годишно од приходи од реклами благодарение на само 10 профили кои некогаш биле блокирани на оваа платформа.

Станува збор за профили кои претходно беа забранети поради „објавување содржини поврзани со омраза и опасни заговори“. Профилите што беа деблокирани откако Илон Маск го презеде Twitter вклучуваат профили од висок профил поврзани со екстремизам и теории на заговор, вклучително и инфлуенсерот Ендрју Тејт, основачот на Daily Stormer Ендрју Англин и истакнатиот анти-ваксер Роберт Мелоун и Gateway Pundit.

За да го измери нивниот досег и ангажираност, ЦЦДХ анализираше скоро 10.000 твитови од овие сметки во период од 47 дена, а овие твитови имаа вкупно 54 милиони импресии. Со проектирање на просекот во текот на 365 дена, може да се очекува да достигне речиси 20 милијарди импресии во текот на годината.

Со цел да се утврди колку приходи од реклами може да генерира Twitter, ЦЦДХ создаде три нови сметки кои ги следат само 10-те споменати корисници. Авторите на студијата откриле дека рекламите се појавуваат на секои шест или седум твитови. Потоа, користејќи податоци од аналитичката фирма Brandwatch, која проценува дека рекламите на Twitter чинат во просек 6,46 долари на 1.000 импресии, ЦЦДХ дојде до вкупна бројка од 19 милиони долари во проценетите годишни приходи од реклами на сите 10 сметки.

Иако овие проценки не се прецизна пресметка за тоа колку Twitter би можел да заработи од наведените сметки, тие покажуваат колку мал број високополаризирани сметки може да бидат вредни за платформата. Исто така, нагласува колку Twitter може да добие со враќање на повеќе контроверзни корисници на платформата.

Сите горенаведени сметки претходно беа трајно забранети, но беа вратени откако Маск рече дека ќе понуди „општа амнестија“ на корисниците кои не го прекршиле законот. Twitter неодамна објави дека ќе дозволи жалби од претходно забранети корисници.

Во исто време, рекламниот бизнис на Twitter доби голем удар. Голем број на огласувачи од висок профил се повлекоа од платформата, а приходите се намалија за 40%.

Во извештајот се вели дека рекламите од истакнати огласувачи се појавуваат заедно со навредливи и запаливи објави. На пример, реклама за Prime Video се појави директно под твитот на Ендрју Англин во која се наведува дека „единствената кариера што една жена всушност може да ја направи по заслуга е всушност проституцијата“. Во извештајот, исто така, се вели дека рекламата за НФЛ се појавила под дезинформации за вакцините за коронавирусот.

„Ова истражување потврдува дека Twitter објави реклами до секоја од токсичните сметки што ги истражувавме, и покрај фактот дека поединците зад нив се познати по тоа што промовираат ставови со омраза и лаги“, заклучува ЦЦДХ.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Интернет

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Read more

Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Read more

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Read more

Рекламите стигнаа и на Gmail

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе