Ubisoft најави нова Assassin's Creed со дејство во Ирак, Јапонија и Кина

По серијата информации кои протекоа во јавноста, Ubisoft официјално објави нова голема игрица „Assassin's Creed“.

Како што се очекуваше, игрицата се вика „Mirage“ и е серија патувања низ времето во Багдад од VIII век, каде играчите ќе ја преземат улогата на атентаторот Басим. Љубителите на играта се сеќаваат на ова име што се појави во „Assassin's Creed Valhalla“, но дејството во „Mirage“ се случува две децении порано.

Remote video URL

Од Ubisoft потврдија дека игрицата се враќа на своите акционо-авантуристички корени, што значи дека RPG механиката од последните игрици нема да биде присутна. „Mirage“ се очекува на пазарот во 2023 година, а гласот за „ментор“ на Басим ќе го позјами иранско-американската актерка Шохре Агдашлу.

Но, тоа не е сѐ, бидејќи Ubisoft откри уште некои детали за иднината на франшизата. Компанијата ја развива првата отворена верзија на игрицата „Assassin's Creed“ за мобилни телефони под кодното име „Jade“, а дејството е сместено во древна Кина и ќе им овозможи на играчите да создадат свој лик. Оваа игрица доаѓа „наскоро“.

Ubisoft откри и дека работи на игрица за гејминг сервисот на Netflix, но засега нема детали. Инаку, Netflix и Ubisoft моментално работат заедно на live-action серија базирана на игрицата „Assassin's Creed“.

Студиото сподели и неколку детали за игриците кои доаѓаат по споменатата „Mirage“. Еден од нив е со кодно име „Red“ и се развива во студио во Квебек Сити, а заплетот ќе биде сместен во Јапонија во феудалната ера. Тимот од Монтреал развива игрица со кодно име „Hexe“, за која нема детали. И додека „Mirage“ ја отфрла механиката на RPG, игриците „Red“ и „Hexe“ се чини дека го задржуваат тоа.

Ubisoft објави неколку детали за проектот Infinity, кој би требало да биде онлајн центар за поврзување игрици со самостојни мултиплеер проекти.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Гејминг

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Read more

Протекоа видеа од новата GTA 6

Read more

Call of Duty: Warzone 2.0 доаѓа во ноември

Read more

Авантура од мачкина перспектива носи новата игрица Stray

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе