ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Варди за голот со пета: На ударот му дадов шмек а ла Кројф

Лестер синоќа го прегази Манчестер Сити на гости, а јунак беше голгетерот Џејми Варди кој прослави хет-трик.

Ретко на кој му успеало да ги преслуша „Граѓаните“ со 5 гола во нивната мрежа и на нивниот стадион во ерата на Пеп Гуардиола. Токму тоа го направи Лестер на Брендон Роџерс.

Предводени од Џејми Варди кој постигна хет-трик од кои два гола од пенал и еден со пета, Лестер ја оствари третата победа и по три кола има перфектен скор. Варди беше непогрешлив од белта точка и двапати го надмудри Едерсон.

„Според мене, секогаш кога изведуваш пенал во прашање е надмудрување. Јас знам каде ќе шутирам, а на голманот е да погоди. Веројатно и тој знае каде ќе се фрла, па на крајот во прашање е надмудрување. Ако шутнеш доволно добро, тогаш нема шанси голманот да одбрани“, вели Варди прашан за пеналите.

Хет-трикот на Варди беше со два гола од пенал, но затоа другиот гол му беше вистинска мајсторија. Пасот на Тмоти Кастањ со пета го претвори во гол кој долго ќе се врти по најавните шпици.

„Нормално дека сум пресреќен поради тој гол. Успеав на ударот малку да му дадам шмек а ла Кројф. Мислам дека голманот претпостави дека ќе ја пропуштам топката низ нозе, па излезе како да сака да ја фати зад мене“, објаснува тој како му успеа гол со пета.

„На седмо небо сум, но сепак се работеше за тимски настап и одлично одигравме. Имаме супер старт на сезоната и се надевам дека така и ќе продолжиме“.

Сличен гол со пета Варди постигна и во своето деби за Англија кога на пријателски натпревар на гости против Германија во 2016 го совлада не било кој туку Мануел Нојер.

(голот е на 4:30):

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Read more

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Read more

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе