Вашингтон Редскинс потврди, ќе го менува името

НФЛ тимот од американската престолнина потфрли пред најважната битка, онаа за зачувувањето на клупската историја и традиција.

Редскинс со години со соочуваа со притисок од страна на Домородните Американци, а сега, по демонстрациите поврзани во смртта на Џорџ Флојд и правата на Афроамериканците, клубот реши да го смени своето име.

Клубот е формиран во 1932 година како Бостон Брејвс во Бостон, а наредната година се преименува во Бостон Редскинс. Од 1937 се натпреварува во Вашингтон.

„На 3 јули најавивме дека темелно ќе размислиме за нашето име. Денеска соопштуваме дека дека името и логото Редскинс заминува во историјата“, сооштија од клубот. Тоа значи дека и препознатливото лого на клубот со црвениот Индијанец ќе биде сменето. Засега клубот нема најавено кое ќе биде новото име и лого.

Редскинс, или Црвенокожи, за многумина е навредлив термин за Домородните Американци.

Вашинтон три пати го исвојувано Суперболот (1982, 1987 и 1991).

Тагови
реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Читај повеќе

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе