Виена планира да биде првиот град во Европа кој ќе биде покриен со 5G мрежа

Моменталната ситуација предизвикана од пандемијата со коронавирусот ни покажа колку е важна дигиталната комуникација во сите делови од нашиот живот. Петер Ханке, член на одборот за дигитализација ја постави целта – Виена да биде првиот град во Европа кој ќе биде целосно покриен со 5G мрежа.

Програмата за финансирање е вредна 20 милиони евра.

За Виена, како најдобар град за живеење во Европа, е неопходна добра понуда за технологијата. Мобилната комуникација е едно од основните обележја кои го олеснуваат животот.

„5G е најновата генерација на мобилна мрежа и мобилниот интернет станува сè позначаен во секојдневниот живот. Тоа го забележуваме и сега додека трае оваа криза. Затоа го поддржуваме брзото ширење на 5G мрежата во Виена во вредност од 20 милиони евра“, рече Ханке.

„Дигитализицијата во денешно време е важна како никогаш досега и може да ни помогне побргу да ја надминеме оваа криза“, нагласува Маркус Граусам, директор на А1(Тelekom Austria Group).

Програмата за финансирање ги вклучува и антените кои ќе започнат со работа помеѓу 1 јули 2020 и 30 јуни 2022 година.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Вести

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Read more

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Read more

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Read more

Лансиран мистериозен вселенски авион на американската војска

Read more

Гик

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе