Во план е пресметка Надал - Федерер пред 80.000 гледачи на „Бернабеу“

Претседателот на кралскиот клуб, Флорентино Перес, најави дека планира да организира натпревар помеѓу тениските ѕвезди Роџер Федерер и Рафаел Надал на легендарниот стадион „Сантјаго Бернабеу“.

Синоќа Перес одржал состанот со клупската управа, а меѓу останатите теми била и организацијата на тенискиот меч. Идејата е да се постави нов рекорд во посета на тениски натпревар надминувајќи ги досегашните 35.681 гледач на мечот меѓу Ким Клајстерс и Серена Вилијамс одигран на 8 јули 2010 година на „Крал Бодуин“ стадионот во Брисел.

Нов рекорд треба да биде поставен на 7 февруари која Надал и Федерер ќе играат пред 50 илјади гледачи на фудбалскиот стадион „Грин Поинт“ во Кејп Таун, Јужна Африка. Натпреварот ќе биде хуманитаерен бидејќи приходите од продадените влезници ќе бидат наменети за помош на загрозените деца во регионот.

Надал одамна се има декларирано како мадридиста, па играњето пред 80 илјадна публика на стадионот на Реал би било остварување на неговиот сон. Се очекува Федерер да ја прифати покана бидејќи му должи на Надал со оглед на тоа што идејата да се игра во Јужна Африка беше на Швајцарецот чија мајка е родена таму.

За сега не знае кога би се играл натпреварот.

реклама

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

Денеска 126. „дер Класикер“ дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Читај повеќе

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона ќе го одложи враќањето на Нејмар до крајот на јули

Читај повеќе

Зидан ги прекрши правилата за самоизолација во Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Њукасл и Вулверхемптон се заинтересирани за Игуаин

Читај повеќе

Натпреварот Ливерпул - Атлетико во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе