Во сообраќајка загина Киптум, светскиот рекордер во маратон

Кенискиот атлетичар Келвин Киптум, актуелниот светски рекордер во маратон, загина во сообраќајна несреќа во својата татковина, објавија водечките светски медиуми, а веста ја потврдија и членовите на неговото семејство.

Според соопштението на локалната полиција во Кенија, несреќата се случила на патот Елдорет-Капсабет, а животот го загубил и неговиот тренерот Жерве Хакизамана од Руанда, кој му бил совозач. Киптум го возел автомобилот кога загубил контрола, излетал од патот во блискиот канал и удрил во дрво.

URL

Од силината на ударот автомобилот бил страшно распарчен од едната страна, а маратонецот при ударот излетал од возилото и бил најден мртов на страна. Во возилото била и Шерон Чепкемо, која ја преживеала несреќата со полесни повреди бидејќи била на задното седиште. Тренерот Хакизамана починал на пат кон болница.

URL

Киптум имаше 24 години, а минатата година во Чикаго постави светски рекорд со време 2:00:35 и се подготвуваше да стане првиот човек што ќе истрча маратон за помалку од 2 часа на 14 април во Ротердам.

Покрај тоа, Киптум беше еден од главните фаворити за освојување на златниот медал на претстојните Олимписки игри во Париз, што ќе се одржат летово.

URL

Загинатиот кениски спортист прво го привлече вниманието на светската јавност кон себе во 2022 година кога го освои третото место на маратонот, а во Лондон истата година беше уште побрз и му недостасуваа само 16 секунди за да го собори светскиот рекорд.

URL

Во оваа намера успеа минатата година во Чикаго кога докажа дека е еден од најдобрите спортисти во историјата, но прераната смрт го спречи дополнително да ги помести границите во маратонската трка.

Тагови
реклама

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Останати спортови

Вајт откри неверојатна награда што Путин му ја дал на Хабиб откако го среди Мекгрегор

Read more

Доаѓа револуција во атлетиката: Скокот во далечина никогаш повеќе нема да биде ист

Read more

Ништо од олимпискиот сон: МОК го одби барањето на Пакјао да настапи на ЛОИ

Read more

Дарио Ивановски постави нов македонски рекорд во маратон

Read more
 

Спорт

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе

Фудбалер на Бордо падна во кома - страшна сцена уште во првата минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Читај повеќе

Едвардс: 100% сум подобар играч од Дончиќ и Шej

Читај повеќе

Јовиќ: Против Вардар немавме дисциплина, ќе биде подобро на дуелот со Бутел

Читај повеќе

Синот на латвиската премиерка потпиша за хрватски Динамо

Читај повеќе
  • play_arrow

Масовна тепачка ја одбележа ноќта во НБА: Давење, 4 исклучувања и лудило на трибините

Читај повеќе

Динамо против ПАОК во Конференциската лига

Читај повеќе