Во внатрешноста на Cyberhouse бункерот на Илон Маск

Футуристичкиот концепт за дом на Илон Маск е совршена визија за постапокалиптичен свет. Основната цена за Cyberhouse е 865.000 долари. Без сомнение истата е совршен бункер за Маск.

Отпорна е на нуклеарни напади, а се напојува со комбинација од соларна енергија и ветерна енергија. Исто така има и генератор кој снабдува со енергија во ситуации на итност. Долното ниво на Cyberhouse е бункер, содржи просторија опремена со врвна технологија и просторија во која е складирано храна и медицинска опрема.

Главното ниво е за дневно престојување и содржи спални соби, бања, кујна, трпезарија, бар. Највисокото ниво има тераса во која има градина со зеленчук и билки, со сопствен систем за филтрирање на водата.

Покривот е комплетно покриен со соларни панели, а луѓето кои ќе престојуваат во бункерот ќе можат да уживаат во сонцето или во погледот кон ноќното небо кога покривот е откриен.

Повеќе за бункерот може да дознаете од видеото:

Remote video URL
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Архитектура

Во внатрешноста на првата 3Д принтана куќа од глина

Read more

Поглед во луксузната вила на Наоми Кембел во Кенија

Read more

Поглед во најлуксузниот сафари камп во светот

Read more

Креативни идеи за пролетно уредување на мала тераса

Read more
 

Магазин

  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Читај повеќе

Пет митови за слабеење во кои сè уште верувате

Читај повеќе