Volkswagen го претстави концептот ID. GTI, доаѓа и сериската верзија

Volkswagen официјално го претстави својот нов концепт наречен ID. GTI Concept, кој ја поврзува 48-годишната историја на легендарниот модел GTI со електричната иднина на германската компанија.

Ако црвениот автомобил изгледа познато на фотографиите, тоа е затоа што наликува на концептот VW ID.2all кој дебитираше претходно годинава. Сличноста не е случајна бидејќи дизајнерите на Volkswagen всушност го имаа на ум GTI кога го дизајнираа овој концепт, па во случајот со новиот концепт се гледаат речиси истите карактеристики освен што сега имаме комбинација од црвена и црна боја. Спортската решетка се наоѓа напред и назад, а бандажите се инспирирани од оние што го красеа GTI од првата генерација. Задните светла се потемни, додека задниот спојлер „се претопува“ со црните детали околу прозорците. Предната табла е црна со црвени детали, а има и многу значки GTI.

Засега нема детали за погонската група на овој електричен хечбек, но познато е само дека се придвижува од еден мотор со високи перформанси кој е поврзан со електронска блокада на диференцијал за предните тркала. Исто така, голем број на прилагодувања се достапни преку GTI Experience Control, што овозможува приспособување на сè, од суспензија, управување и звук до симулирани промени на брзините што потсетуваат на GTI од минатото.

Она што е одлична вест е што Volkswagen го најави доаѓањето на сериската верзија која би требало да има приближно исти димензии како концептот со должина од 4.104 мм, ширина од 1.840 мм и висина од 1.499 мм и меѓуоскино растојание од 2.600 мм. Концептот претставен во Минхен е поголем од супермини Polo, но помал од Golf.

ID. GTI Concept беше претставен 48 години по првиот Golf GTI, а кога ќе се појави во производство, се очекува да испорача над 200 КС. Концептот ID.2all на кој се базира GTI нуди 223 КС. Стандардниот електричен хечбек ќе се појави на пазарот во 2025 година, па GTI се очекува една година подоцна.

Што се однесува до ознаката GTX, таа ќе ја носат електрични спортски автомобили со погон на 4 тркала, кои ќе бидат позиционирани под електричните модели со ознака R и подобри перформанси. GTI ќе остане верен на погонот на предните тркала во електричната ера.

Кога станува збор за ентериерот, дигиталната технологија со два екрана е преземена од концептот ID.2all, но ID. GTI Concept нуди можност за избор на приказ на класични бројчаници. Исто така, можно е да се проектира конфигурацијата на патеката по која вози возачот, а таа се прикажува во аголот на шофершајбната. Патникот може да го следи времето на круговите.

Од Volkswagen велат дека изгледот на ентериерот со 12,9-инчен централен и 10,9-инчен возачки екран е речиси во финална верзија и дека автомобилот ќе може да прими до 5 патници.

Германската компанија не го коментираше новото лого на GTI кое го видовме на почетокот на годинава, во кое буквата „I“ е заменета со гром. Затоа, не се знае дали електричниот GTI ќе го носи или не.

Електричните хечбек модели веќе стануваат популарни, примери се Abarth 500e и MG4 XPower. Renault 5 добива Alpine верзија, додека MINI работи на електричниот модел John Cooper Works.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Концепти

G класата на Mansory ќе ги плаши децата за Halloween

Read more

Рестомодот Porsche 911 од серијата 964 чини 1,14 милиони евра

Read more

Volkhart V2 Sagitta од 1947: Побрз од куршум и поаеродинамичен од Golf 7

Read more

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more
 

Автомобили

Дали правилно го подготвивте вашиот автомобил за зимата?

Читај повеќе

Конечно пристигна моќниот Cybertruck на Tesla

Читај повеќе
  • filter

Кои се финалистите во изборот за Автомобил на годината 2024?

Читај повеќе

Шоферска дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новиот Dacia Duster изгледа подобро од кога било

Читај повеќе

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе