Вработена во Pfizer ги украла тајните за ковид вакцините

Компанијата Pfizer обвини вработена во заминување дека со себе однесла куп доверливи документи, вклучувајќи и такви кои содржеле тајни за вакцината за COVID-19, пробала детално да го прикрие стореното, а потоа се вработила во ривалска компанија.

Фармацевтскиот гигант веќе поднел тужба кон лицето именувано како Чин Сјао Ли, обвинувајќи ја дека „аплоудирала над 12 илјади датотеки вклучително и доверливи документи на Pfizer, сето тоа од нејзиниот службен лап-топ во сопственост на Pfizer, а на Google Drive сметка“. Тоа се случило кон крајот на октомври, а датотеките потоа завршиле на нејзиниот приватен компјутер.

„Поради огромниот број на документи кои Ли незаконски си ги присвои, Pfizer допрва треба да ја утврди големината на деловните тајни и доверливи информации кои таа ги поседува. Таа сега има илјадници документи потенцијално поврзани со бројни вакцини на Pfizer“, објави компанијата.

Тужбата првенствено се однесува на вакцината против COVID-19 и терапијата со моноклонални антитела.

„Поради нејзината улога и одговорности како помошник директор за статистика, Ли имаше пристап со строго доверливи, сопствени и трговски тајни информации поврзани со бројни вакцини и медикаменти, вклучително и COVID-19 вакцината“, додаваат од Pfizer.

Од Pfizer открија и дека Ли работела со најмногу уште петмина неидентификувани козаговорници, а отишла дотаму што дури направила и лажен лап-топ за да го измами обезбедувањето на компанијата, наведувајќи ги да веруваат дека тоа е компјутерот кој се користел за ексфилтрација на датотеките. Сепак, форензичката анализа на Pfizer потврдила дека не се работи за истиот лап-топ и дека Ли, или некој од нејзините соучесници, веројатно сѐ уште го поседува вистинскиот компјутер на кој се чуваат тие 12 илјади датотеки.

Откако Pfizer откриле дека датотеки се извадени, ги прегледале сите мејлови на Ли, пристапноста до датотеки и нејзината активност на интернет на нејзиниот службен лап-топ, по што откриле дека била во контакт со ривалската фармацевтска компанија Xencor, поради понуда за вработување. На почетокот од месецов Ли ги известила одговорните во Pfizer дека ја напушта компанијата, но без да даде причина зошто се одлучила на таков чекор, ниту пак напоменала дека има понуда од друго место - иако таа веќе потпишала договор со Xencor каде што треба да почне со работа на 29-ти месецов.

Со оглед на тоа што Ли сѐ уште поседува огромен дел од трговските тајни на компанијата, Pfizer напоменува дека „би било неправедно да ѝ се дозволи на Ли и кој било друг што работел со неа да ги продава успесите и искуството на Pfizer, без разлика дали тоа ќе биде Xencor или на друго место, преку искористување на бројните доверливи Pfizer документи кои ги зеде без дозвола и кои одбива да ги врати“. Компанијата во тужбата побара на Ли да ѝ се одреди забрана за употреба на материјалите за „сопствени цели“.

И покрај обвинувањата, Ли инсистира дека на Pfizer му ги дала сите барани информации и дека целосно соработува со истрагата. Но, сега Ли ги одби идните средби со претставници на Pfizer со изговор дека има „здравствени проблеми“.

Тагови
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Вести

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Read more

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Read more

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Read more

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Read more
 

Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Читај повеќе

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Читај повеќе

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Читај повеќе

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Читај повеќе
  • filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Читај повеќе

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Читај повеќе

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Читај повеќе

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе