Xiaomi 14 пристигнува со најмоќниот процесор и стерео звучници

Се очекува Xiaomi да ја претстави својата следна генерација на премиум телефони Xiaomi 14 до крајот на октомври, а сега се појавија целосните спецификации.

Постер со целосни спецификации се појави за стандардниот модел Xiaomi 14. Спецификациите се појавија на кинеската социјална мрежа Weibo.

Спецификациите укажуваат на голем, квадратен модул за камера на задната страна со три сензори од брендот Leica. Системот ќе се состои од главна камера од 50 MP OV50H, ултра широка камера од 50 MP и телефото од 50 MP.

Се очекува Xiaomi 14 да има 6,44-инчен C8 OLED 12-битен дисплеј, со 1,5K резолуција. Ќе има брзина на освежување од 120 Hz и максимална осветленост од 2800 nits, како и поддршка за Dolby Vision и HDR10+.

Покрај горенаведеното, телефонот ќе има и два стерео звучници, IP68 сертификат за заштита од вода и прашина, како и IR Blaster.

Xiaomi 14 ќе користи процесор Snapdragon 8 Gen 3 (кој сè уште не е официјален), заедно со LPDDR5x RAM и складирање UFS 4. Сè ќе се напојува од батерија со капацитет од 4600 mAh, со поддршка за брзо полнење од 90 W, безжично полнење од 50 W и обратно безжично полнење од 10 W.

Имајќи предвид дека се работи за неофицијални информации, додека Xiaomi не ги објави конкретните детали и датумот на претставување на серијата Xiaomi 14.

URL
Тагови
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Мобилни

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Read more

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Read more
 

Гик

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе