За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Велат дека ваквиот пекарски компир потекнува од градот Пирот во соседна Србија. Вкусен е и е наменет за гурманите на трпезата.

Печените компири, познати како пекарски компир, се одличен прилог кој обично се служи со месо, но ако додадете неколку состојки во него, можете да направите вистинско гурманско јадење. Наш предлог е да го пробате рецептот за пекарски компир во кој се додава сланина и кашкавал, кои на ова јадење му даваат посебен шмек. Ако сакате да јадете компири, тогаш сигурни сме дека ова јадење ќе ви се допадне уште на првиот залак.

Потребни состојки:

  • 1 кг компири
  • 250 гр сланина
  • 150 гр кашкавал
  • 200 мл млеко
  • 200 мл вода
  • 50 мл масло
  • магдонос
  • зачини

Подготовка:

Компирите исечкајте ги на четвртинки и наредете ги во огноотпорен сад. Одозгора посипете половина од ренданиот кашкавал и наредете ситно сечкана сланина, а над сланината посипете го остатокот од ренданиот кашкавал. Во еден сад измешајте вода, млеко и масло, па зачинете по желба. Добро измешајте, па прелијте ги компирите. Покријте со алуминиумска фолија и печете во загреана рерна на 200°C околу 45 минути, а потоа извадете ја алуминиумската фолија и печете додека компирите не добијат кора и не испари вишокот течност. Пред сервирање украсете со магдонос

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе