Жалбата прифатена - Алонсо се врати на подиумот

Ф1
Ф.З.
/ 20.03.2023 / 14:34

Возачот на Астон Мартин, Фернандо Алонсо, изјави дека е пресреќен  откако беше потврдено дека го остварил 100-тото искачување на подиумот, откако синоќа на Големата награда на Саудиска Арабија првично истото му беше одземено.

Двократниот светски шампион се пласираше на 3. место на втората трка од новата сзезона, веднаш зад недопирливото дуо на Ред Бул, Серхио Перес и Макс Верстапен, но по завршувањето на трката дојде до низа различни расплети.

Шпанецот поведе во Џеда, пред Перес кој го врати ударот во 4. круг, а тогаш веќе беше познато дека Алонсо направил престап откако не се позиционирал добро при стартот. Возачот на Астон Мартин поради тоа доби казна од 5 секунди - казна што ја одлежа кога замина во боксот. Сепак, по завршувањето на трката беше заклучено дека казната не ја одработил како што треба, па доби нова казна - овој пат од 10 секунди, а тоа му го одзеде местото на подиумот. Астон Мартин вложи жалба која беше прифатена и Алонсо сега си го врати јубилејниот подиум.

„Среќен сум поради конечниот резултат и нашиот втор подиум. Покажавме дека можеме да бидеме втор најбрз тим и имавме добар ритам за време на целата трка. Моја беше грешката на стартот, но се потрудивме да го надоместиме времето. Пред овој викенд не бевме сигурни каков ќе биде односот на силите, така што ова е добра вест за нас воочи наредната трка. Се радувам на Австралија“, рече Алонсо.

После ваквиот расплет на Големата награда на Саудиска Арабија, Алонсо е на 3. место во генералниот пласман со 30 бодови, 14 помалку од водечкиот Верстапен, а 13 од вториот Перес.

Наредната трка на Формула 1 ќе се вози на 2 април за Големата награда на Австралија.

реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе