УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Жрепка ЛЕ: Милан во Белград, Манчестер во Баскија

Веднаш по жрепката за Лигата на шампионите на сцената во Нион стапи и жрепката за Лига Европа која ги даде паровите за првата фаза од елиминациите.

Веројатно најтешко мина Арсенал кој ќе мора да игра против незгодната Бенфика, додека Милан патува кај нашиот северен сосед на мегдан со Црвена звезда. Нималку лесна задача нема да има ни Манчестер Јунајтед кого фортуната го смести со Реал Сосиедад, изненадувањето на сезоната во Примера. Тотенхем и Мурињо не би требало да имаат пробелми со австрискиот дебитант Волфсбергер.

Нашиот репрезентативец Аријан Адеми и неговиот загрепски Динамо жрепката реши да играта против руски Краснодар. А, пак, Елиф Елмас и Наполи ја добија шпанска Гранада против која важат за фаворит.

Волфсбергер (Австрија) - Тотенхем (Англија)
Динамо (Украина) - Бриж (Белгија)
Реал Сосиедад (Шпанија) - Манчестер Јунајтед (Аглија)
Бенфика (Португалија) - Арсенал (Англија)
Црвена звезда (Србија) - Милан (Италија)
Антверп (Белгија) - Ренџерс (Шкотска)
Славија (Чешка) - Лестер (Англија)
Салцбург (Австрија) - Виљареал (Шпанија)
Брага (Португалија) - Рома (Италија)
Краснодар (Русија) - Динамо (Хрватска)
Јанг Бојс (Швајцарија) - Баер Леверкузен (Германија)
Молде (Шведска) - Хофенхајм (Германија)
Гранада (Шпанија) - Наполи (Италија)
Макаби Тел-Авив (Израел) - Шахтар (Украина)
Лил (Франција) - Ајакс (Холандија)
Олимпијакос (Грција) - ПСВ (Холандија)
 

Првите натпревари ќе се играат на 18 февруари, додека реваншите се закажани веќе недела дена потоа, на 25-ти. Потоа ќе следува жрепката за осминафиналето на 26 февруари.

Финалето од оваа сезона во Лига Европа ќе се игра на 26 мај на „Мјејски“ стадионот во полскиот град Гдањск.

Тагови
реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе