ЕХФ ЕУРО 2022

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Македонската машка ракометна репрезентација попладнево ги доби противниците за Еврпското првенство на кое фортуната сакаше повторно да играме со актуелниот светски шампион.

Македонија и Данска беа во иста група и во квалификациите, а ќе играат и на завршницата. Жрепката ја смести нашата репрезентација во групата А заедно со Данска, Словенија и Црна Гора.

Европското првенство ќе се одржи од 13 до 30 јануари 2022 година во Унграија и Словачка, а натпреварите од нашата група ќе се играат во унгарскиот град Дебрецен. Првите две репрезентации од секоја група ќе продолжат во вториот круг.

Денешната жрепка во Будимпешта ги создаде овие групи:

Група А (Будимпешта)
Словенија, Данска, Македонија, Црна Гора

Група Б (Будимпешта)
Португалија, Унгарија, Исланд, Холандија

Група Ц (Сегед)
Хрватска, Србија, Франција, Украина

Група Д (Братислава)
Германија, Австрија, Белорусија, Полска

Група Е (Братислава)
Шпанија, Шведска, Чешка, Босна и Херцеговина

Група Ф (Кошице)
Норвешка, Русија, Словачка, Литванија

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Ракомет

Вардар четвртфиналист во СЕХА лигата

Read more

Вардар 1961 по рекорден 14. пат македонски ракометен првак

Read more

Лазаров објави поширок список на ракометари за јунските пријателски

Read more

Рекорден седми „Фајнал фор“ за Кире Лазаров

Read more
 

Спорт

Ислами постави нов македонски рекорд

Читај повеќе

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Читај повеќе

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо со дабл-дабл најзаслужен за елиминацијата на Бруклин

Читај повеќе

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Читај повеќе

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Читај повеќе

Пандев го пропушти денешниот тренинг поради проблеми со зглобот

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Читај повеќе