Зошто ги обожаваме одмаздничките песни посветени на бившите?

Aко постои една тема за која се „произведуваат“ песни секој ден, тоа е љубовта. Чувствата кои доаѓаат во пакет со неа: среќа, тага, омраза, разочарување… сите инспирирале стотици илјади љубовни песни за (поранешни) врски.

Фокусот во последно време е на одмазднички песни по раскинување.

Во 2016 година, кога Бијонсе го издаде албумот „Lemonade“, нејзините фанови шекнаа по текстовите посветени на неверството на Џеј Зи. Но, не мора ни да погледнеме толку далеку наназад – љубовните драми на Шакира и Мајли Сајрус добро им се исплатеа на пејачките.

Песната Flowers на Сајрус, наводно инспирирана од неверството на Хемсворт, е оптимистички бран на самољубов по раскинување, а на пејачката ѝ донесе невидени рекорди на слушаност.

Колумбиската дива Шакира се одлучи за пониски удари – во нејзините нови песни ги прозива не само бившиот Пике, туку и неговата нова девојка и несудената свекрва.

Но, ни Мајли, ни Шакира не измислија топла вода. За генерациите наназад тие гласови на женско омоќување беаа Мадона и Аланис Морисет. Легендарниот хит „I will survive“ на Глорија Гејнор од 1978 (чија музика е семплувана за Flowers) можеби е архетипот на ваквото омоќување на жените низ популарната музика.

Додека некои музичарки се фокусираат на гневот, други зборуваат за ослободување и осамостојување и сите овие чувства и реакции се валидни во обидите да се носиме со новонастанатата состојба, со прекинувањето на врската, а потоа и наоѓањето себе си во процесот.

MsMojo направија компилација од „најдобрите оздмазднички песни по раскинување“.

Се чини овие песни ги пееме на глас и кога не сме тазе раскинати и/повредени – едноставно се моќни и повикуваат на солидарно пеење на глас.

Remote video URL

Зошто се случува ова?

Љубовта е најсилното чувство (некои психолози велат така, не ние) и кога ќе се измеша со чувства силни како омраза или гнев, можноста да се инспирираме и да ја оставиме душата во песната, се претвора во своевидно ослободување од овие чувства.

Честопати, песните се базираат на приказните на самите пејач(к)и. А, кога се знаат пејачите, се знае нивниот однос и историја, љубопитноста кај луѓето е преголема за да не ја слушнат песната барем еднаш.

Конечно, каде што има одмазда, љубов, разделба - има драма. И, да бидеме искрени, некои од нас сакаат драма!

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Музика

Првпат по 35 години се продадоа повеќе грамофонски плочи од ЦД-а

Read more

Брано од Dubioza kolektiv демонстрира како звучат питите

Read more

Северина „жари и пали“ на Малдиви, обожавателите ѝ порачаа: Изгледаш како да имаш 25 години

Read more

Шакира конечно откри зошто го провоцира бившиот

Read more
 

Сцена

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за The Night Agent

Читај повеќе
  • play_arrow

Орландо Блум се распеа среде паб за Свети Патрик

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за BEEF, новата серија на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

10 моменти во Friends во кои се пронаоѓаме и денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Disney „рециклираат“ анимации?

Читај повеќе