Зошто некогаш сѐ што ни треба е некој да нѐ сослуша?

Иако сите посакуваме нашите чувства и потреби да ни се признаени, уважени и согледани, се чини дека нема нешто позаедничко кај луѓето од фактот дека многу често нашите најблиски го занемаруваат баш тоа.

Многу малку се трудиме да се (со)слушаме едни со други и да покажеме дека сме го примиле она што ни било споделено. Како резултат на ова занемарување луѓето стануваат гневни, а длабоко во себе – тажни.

Одговорот на оваа загрижувачка состојба е да ја направиме уметноста на слушањето глобален приоритет.

Една од работите кои најмногу ги посакуваме и за која најмногу копнееме (можеби подлабоко отколку што и самите си признаваме) е другите луѓе да ги уважат нашите чувства. Сакаме, во клучни моменти, другите (најблиските) да го сфатат нашето страдање, да ја забележат нашата вознемиреност и да ѝ дадат „легитимитет“ на нашата тага.

Сакаме да нѐ ислушаат и сослушаат. Не ни е секогаш потребно другите да се согласат со нашите чувства, туку она по кое копнееме е да ги уважат, во најмала рака.

Кога сме нервозни, сакаме другиот да ни рече: „Гледам дека си вознемирен/а. Сигурно се чувствуваш многу хаотично однатре“.

Кога сме тажни, сакаме некој да ни рече: „Знам дека си невообичаено нерасположен/а и сфаќам зошто.“

А кога веќе ни е преку глава од сѐ, сакаме некој нежно да ни каже: „Носиш преголем товар, го гледам тоа, се разбира дека ти е тешко...“

Remote video URL
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе