Зошто тие што сакаат да ослабат треба да појадуваат јајца?

Ф.З.
/ 16.10.2023 / 09:05

Процесот на слабеење за многумина е долг и тежок процес, а доколку сакате да го забрзате, наутро треба да консумирате јајца.

Јадењето јајца може да промовира губење на тежината, особено ако ги вклучите во диета со контролиран внес на калории.

Храната што ја консумираме е исклучително важна за одржување на нашето здравје. Исто така, постојат студии кои докажуваат дека внесот на одредени намирници може да го стимулира губењето на вишокот килограми. Една од овие намирници е особено делотворна доколку се консумира наутро, а тоа се јајцата.

Истражувањата покажуваат дека јајцата ја стимулираат метаболичката активност и го зголемуваат чувството на ситост, а појадокот на база на јајца може да го спречи човекот да се прејадува во текот на денот, односно да внесува дополнителни калории.

Диететичарите нагласуваат дека јајцата содржат големи количини на протеини и имаат многу малку калории. Тие можат да промовираат губење на тежината ако се консумираат како дел од разновидна исхрана и се јадат без додадени масти или шеќер.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Фит

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Read more

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе