Зошто улиците во Катар се сини?

Сите погледи и понатаму се вперени во Катар и Светското првенство во фудбал, а тоа е одлична можност да дознаеме повеќе за климата во оваа земја.

Катар на различни начини се бори против горештините кои поради климатските промени се дополнително потенцирани. Еден од нив е боење на асфалтот.

Црната боја придонесува за посилно загревање, па така асфалтните површини во градските подрачја се одговорни за дополнително загревање на околината.

Токму затоа, во Доха се применува иновативна технологија, а меѓу решенијата е и синиот асфалт или дебел намаз на сина боја кој овозможува да се намали температурата на површината за до 20 степени, пишува Qataraliving.

URL

Првите 200 метри се искористени како експеримент, во кој сензори во текот на 18 месеци ја следеа промената на температурата. Температурата од максимални 69 степени опаднала за повеќе од 10 степени.

Сината боја во Доха се користи уште од 2019 година, но постои и „црвена улица“ која во моментов е во функција на така наречената зона за навивачи.

Виолетов парк, поточно пешачка патека, има во склоп на Катар Хилс паркот, еден од најпопуларните туристички дестинација во Доха. И овде е забележан значителен пад на температурите, од 69 на 55 степени.

Во Доха постојат и зелено обоени сообраќајници.

Сличен пилот-проект има и во Лос Анџелес, каде со специјален намаз се премачкани улиците, но и неколку игралишта. Забележан е ефект на намалување на температурите, пониски за околу 7 степени.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Архитектура

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more

Тајна архитектура: Како јапонските пагоди им одолеваат на земјотресите?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе