200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на COVID-19 во земјава.

По градови, новите случаи се во:

- Скопје 65

- Куманово 14

- Дебар 6

- Штип 21

- Прилеп 3

- Тетово 12

- Струга 5

- Велес 12

- Битола 7

- Охрид 4

- Кавадарци 7

- Гостивар 14

- Струмица 1

- Крива Паланка 1

- Радовиш 4

- Кочани 5

- Пробиштип 3

- Демир Хисар 2

- Македонски Брод 4

- Свети Николе 3

- Кичево 6

- Неготино 1

Починати се 4 лица, пациент од Скопје (70г.), пациент од Гостивар (58г.), пациент од Куманово (51г.) и пациент од Македонски Брод (66г.). Два пациенти се починати во болнички услови, два се починати вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 оздравени пациенти од:

- Велес 2

- Битола 6

- Демир Хисар 1

- Македонски Брод 1

- Кичево 3

- Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 113.619 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.754, бројката на оздравени пациенти е 7.622, на починати е 523, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.609.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Македонија

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Read more

Променливо облачно со ветер и повремен дожд

Read more

Вести

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе