Алпин го претстави болидот за новата сезона

Ф1
Ф.З.
/ 08.02.2024 / 13:09

Тимот на Алпин го претстави новиот болид А524, како што наведе, „иновативен и агресивен“, со кој ќе учествува во овогодинешниот шампионат во Формула 1.

„Мораме да продолжиме да го подобруваме тимот за да преминеме на повисоко ниво. Напредокот никогаш не е линеарен. Затоа нема да поставуваме никакви нумерички цели“, изјави директорот на тимот Бруно Фамин, пренесе BBC.

Алпин минатата сезона имаше два пласманa на подиумот, Естебан Окон во Монако и Пјер Гасли во Холандија.

URL

Примарната боја која ги содржи традиционалните бои, сина и црна, Аплин ќе ја носи на 16 трки, додека во алтернативната розова боја, поради главниот спонзор BWT, болидот ќе биде обоен на 8 трки во превенството.

Претсезонските тестирања ќе се одржат од 21 до 23 февруари во Бахреин, а новата сезона ќе започне на 2 март со Големата награда на Бахреин.

URL
Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Ф1

Алонсо потврди: Останувам во Астон Мартин

Read more

Саинс и Леклер доминираа во Австралија, на Верстапен му откажаа сопирачките

Read more

Верстапен: Јас во Мерцедес? Ќе видиме во 2028 година

Read more

По 28 години полицијата го пронајде украденото Ferrari на Герхард Бергер

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе