ЛА ЛИГА 2023/2024

Анчелоти самокритичен: Поразот од Атлетико е само моја вина

Фудбалерите на Реал Мадрид го претрпеа првиот пораз сезонава и тоа на доста болен начин, губејќи од лутиот градски ривал Атлетико со 3:1, а целата вина по овој неуспех ја презеде тренерот Карло Анчелоти.

Италијанскиот стратег признава дека неговиот тим не изгледал онака како што требало и не бега од тоа дека тој морал да направи повеќе за да не дошло до таква ситуација.

Всушност, тимот од „Сантјаго Бернабеу“ и во натпреварот од Лигата на шампионите против Унион Берлин изгледаше бледо, но тогаш се извлече во судиското надополнување за минимална 1:0 победа.

„Кога губите со 3:1 од градскиот ривал, тогаш е сосем нормално како тренер да преземете одговорност. Тоа е најмалку што можам да направам. За ова виновни не се играчите, туку е мој неуспех. Така треба да се гледа на ситуацијата“, изјави по натпреварот искусниот предводник на мадриѓаните.

„Примивме слични голови, а тоа не смее да ни се случува. Многу слабо влеговме во натпреварот, некако недоволно подготвени, а тим каков што е Атлетико такви работи знае да ги казнува. Го покажаа целиот квалитет и сосем заслужено успеаја да остварат важна победа бидејќи целиот натпревар беа подобри од нас и тоа треба да се признае“, истакна Анчелоти.

Remote video URL

Реал веќе в среда има нов дуел од Ла Лига кога дома од 19 часот ќе го пречека Лас Палмас.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Фудбал

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Read more

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Read more

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Read more

Шаќири се повлече од швајцарската репрезентација

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе

Шаќири се повлече од швајцарската репрезентација

Читај повеќе

Мората се сели во Милан

Читај повеќе

Во Баскија осамна порака за предавство на Ојарзабал и Мерино

Читај повеќе

Ралф Шумахер призна дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Читај повеќе

Саутгејт призна: Шпанија беше најдобра екипа на првенството

Читај повеќе