УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2020/21

Ангеловски: Нè чека тежок меч, Грузија има добра селекција

Репрезентацијата на Македонија од денеска се наоѓа во Тбилиси, каде утре од 18:00 часот против Грузија го игра вториот натпревар од новото издание на Лига на Нации.

Пред вечерашниот тренинг, селекторот Игор Ангеловски изјави дека нема топ фаворит во групата и дека очекува интересен натпревар.

Тој додаде дека очекува токму со Грузија да се сретнеме во финалето на плеј-офот на за пласман ан ЕУРО.

„Нè чека тежок меч, бидејќи Грузија има добра селекција. Не можам детално да зборувам за планот на утрешниот натпревар, но секогаш ја подготвувам екипата за да можеме да играме најдобро. Ќе се обидеме да покажеме добар фудбал. Би сакал тука да дојдеме повторно во ноември и да играме во финалето на плеј-офот за пласман на ЕУРО 2020. Сепак, сега сме фокусирани на утрешниот дуел“, рече Ангеловски на пресот.

Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, пред утрешниот дуел против Грузија  изјави дека „Жолто-црвените“ дошле по трите бода во Тбилиси.

„Важни беа трите бода со Ерменија како за почеток. За разлика од Скопје, тука имаме добар терен за игра. Дојдовме по трите бода, сакам да ги освоиме. Кај нас атмосферата е одлична, никогаш не ни била на вакво ниво. Свесни сме дека не сме 100% подготвени, но во овој дрес секогаш треба да се даде максимумот и само така може да се стигне до посакуван резултат“, изјави капитенот Горан Пандев.

Натпреварот меѓу Грузија и Македонија се игра утре од 18:00 часот на „Динамо Арена“ во Тбилиси.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Фудбал

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Read more

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Read more

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Read more

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе