Ангеловски сепак денеска го објави списокот

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација без ниту една промена го соопшти списокот за претстојните натпревари од новата сезона на Лигата на нации.

Фото: ФФМ

Игор Ангеловски повика 23 играчи, буквално оние што ги повикуваше и во квалификациите за ЕУРО 2020. И покрај тоа што одредени фудбалери не играат во своите клубови, и натаму ја имаат неговата доверба, додека за оние кои се во форма очигледно е тешко да се отвори вратата од репрезентацијата, како на пример за Љупчо Дориев од Шкендија и Давид Митов Нилсон од норвешки Сарпсборг 08.

Синоќа првично беше најавено дека селекторот денеска ќе го објави списокот, но потоа од ФФМ излезе информација дека објавувањето ќе се случи в сабота. Денеска пресврт, селекторот сепак ја објави листата на повикани играчи за септемвриските натпревари со Ерменија и Грузија.

Голмани:
Столе Димитриевски - Рајо Ваљекано (Шпанија)
Дејан Илиев - Арсенал (Англија)
Дамјан Шишковски - Докса (Кипар)

Одбрана:
Висар Муслиу - МОЛ Фехервар (Унгарија)
Егзон Бејтулаи - Шкендија
Кире Ристевски - Ујпешт (Унгарија)
Стефан Ристовски - Спортинг (Португалија)
Дарко Велковски - Ријека (Хрватска)
Ѓоко Зајков - Шарлроа (Белгија)
Кристијан Тошевски - Тирана (Албанија) 

Средина:
Енис Барди - Леванте (Шпанија)
Аријан Адеми - Динамо (Хрватска)
Бобан Николов - МОЛ Фехервар (Унгарија)
Стефан Спировски - АЕК (Кипар)
Езџан Алиоски - Лидс Јунајтед (Англија)
Елиф Елмас - Наполи (Италија)
Даниел Аврамовски - Кајсериспор (Турција)

Напад:
Горан Пандев - Џеноа (Италија)
Иван Тричковски - АЕК (Кипар)
Илија Несторовски - Удинезе (Италија)
Александар Трајковски - Мајорка (Шпанија)
Крсте Велкоски - Сарајево (Босна и Херцеговина)
Влатко Стојановски - Шамбли (Франција)

Собирот на репрезентацијата е закажан за 31 август (понеделник) во 12:00 часот во хотел „Градн Плаза“ во Скопје.

реклама
Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Read more
Кои се најлошите 11 фудбалери од Премиер лигата?

Кои се најлошите 11 фудбалери од Премиер лигата?

Read more
Microsoft за своите вработени изградил куќички на дрво

Microsoft за своите вработени изградил куќички на дрво

Read more
Тesla отвора четврта фабрика во Европа

Тesla отвора четврта фабрика во Европа

Read more

Фудбал

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Read more

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Read more

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Read more

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе