Apple: iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата гејминг конзола

Во Apple се свесни дека нивниот мобилен уред iPhone 15 Pro не може сосема да се справи со хардверските можности на тешките конзоли од три килограми.

Но, најдоа нов аспект на аргументот зошто iPhone е најдобрата конзола.

На iPhone 15 Pro ќе може да се играат игри како Assassin's Creed Mirage, римејк на Resident Evil 4 и Death Stranding. Иако не е импресивно од уред кој чини двојно повеќе од тие конзоли и не доаѓа со контролерот што го препорачуваат за играње на тие игри, секако е импресивен од техничка страна.

iPhone 15 pro тежи само 221 грам, додека најлесниот PlayStation 5 тежи 3,4 килограми. Самата идеја дека на тие два уреди може да се играат ист тип на игри звучи малку надреално, но ќе стане реалност.

Apple откри неколку детали за можноста и кажа неколку работи кои звучат како класичен маркетинг спин.

Потврдено е дека iPhone ќе може да се поврзе со надворешен 4K дисплеј, но како и обично, игрите ќе диктираат со каква резолуција ќе се прикажуваат и со какви перформанси;

Потврдено е дека од софтверска страна, Apple се грижи да не се прегрее уредот додека играте игри со такви тешки барања.

Програмерите не мора нужно да ги приспособуваат игрите за контроли на допир, што значи дека некои нема да се репродуцираат на iPhone без посебен контролер.

Во Apple исто така веруваат дека iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата гејминг конзола. Свесни се дека тоа не значи дека ќе биде најспособниот хардвер или најбогатата платформа со игри. Така излегоа со нов аргумент.

Apple вели дека се фокусирани на креаторите на игри и самите игри, а не се натпреваруваат со другите конзоли. Сепак, тие нагласуваат дека е практично повеќенаменскиот уред како iPhone сега да може да служи и како гејмерска конзола која ја имате постојано со вас.

„Мислам дека велат дека најдобрата конзола е онаа што ја имате со вас. Затоа iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата конзола за игри", изјави Џереми Сендмел од Apple.

Remote video URL
Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Гејминг

Apple: iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата гејминг конзола

Read more

Grand Theft Auto V слави десетгодишнина

Read more

Deep Earth Collection додатоците ја менуваат бојата на PS5, доаѓаат и контролори во нови нијанси

Read more

Call of Duty: Modern Warfare III ќе користи ВИ технологија против токсичните гласовни разговори

Read more
 

Гик

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Читај повеќе

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Читај повеќе

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Читај повеќе

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Читај повеќе

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Читај повеќе

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Читај повеќе
  • play_arrow

Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид стигна на Земјата

Читај повеќе

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе