ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Артета разочаран: Им се извинувам на фановите

Тимот на Тотенхем го совлада Арсенал со 2:1 во вчерашното дерби на 35. коло од англиската Премиер лига.

Со новите три бода, избраниците на Жозе Мурињо ги задржаа барем теоретските шанси за пласман во Лигата на шампионите, додека Арсенал остана да се надева само на пласман во Лига Европа.

На табелата во Премиер лигата по 35 одиграни натпревари, Тотенхем е осми со 52 бода, Арсенал деветти со 50.

Remote video URL

Тренерот на Арсенал, Микел Артета, рече дека е несреќен и разочаран од поразот.

„Разочаран сум и несреќен. Им кажавме на момците само да ја погодат топката, но кога ќе промашите вакви шанси станува тешко. Индивидуалните грешки се психолошки тешки. Тоа влијае на расположението. Им се извинувам на фановите. Знам колку им значи ова“, изјави Артета.

Тој сепак се надева дека тимот ќе обезбеди место во Лига Европа.

„Овој пораз е е огромен удар. Сепак, ќе се бориме во првенството и ФА Купот за да ја завршиме сезоната што е можно подобро. Сѐ зависи од нас“, додаде Артета.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Фудбал

Фулам се врати во Премиерлигата

Read more

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Read more

Касиљас соопшти дека се пензионира

Read more

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фулам се врати во Премиерлигата

Читај повеќе

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Читај повеќе

Касиљас соопшти дека се пензионира

Читај повеќе

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Читај повеќе

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Читај повеќе

Црвен картон за намерно кашлање кон противникот во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фетел: Не му верував на болидот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Читај повеќе